Bivši pripadnici VRS iz Zvornika pušteni na slobodu - ISPRAVLjENO

Tanjug
Bivši pripadnici VRS iz Zvornika pušteni na slobodu - ISPRAVLjENO

Šest bivših pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) osumnjičenih za genocid nad 800 Bošnjaka na lokalitetu Orahovac kod Zvornika, koji su uhapšeni u petak u akciji Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), pušteni su na slobodu uz određene mjere zabrane.

Sud BiH je u subotu donio rješenje kojim je odbijen prijedlog Tužilaštva BiH za određivanje pritvora osumnjičenima Lazaru Ristiću (bivši predsjednik Boračke organizacije Zvornik), Mladenu Mihajloviću, Dragoji Ivanović, Predragu Ristiću, Stanoji Birčakoviću i Miloradu Birčakoviću.

Osumnjičenima su izrečene sljedeće mjere zabrane napuštanja boravišta, na način da se osumnjičenima zabranjuje napuštanje adrese stanovanja (tzv. kućni pritvor), mjera zabrane putovanja i mjera zabrane sastajanja sa određenim osobama.

"Mjere zabrane mogu trajati dok za to postoji potreba, a najduže do pravosnažnosti presude ako toj osobi nije izrečena kazna zatvora i najkasnije do upućivanja na izdržavanje kazne ako je toj osobi izrečena kazna zatvora. Kontrola opravdanosti trajanja mera zabrane vršiće se po isteku svaka dva mjeseca", rečeno je za sarajevski portal Kliks iz Suda BiH.

Osumnjičeni su, navodi se, upozoreni da im se može odrediti pritvor ukoliko prekrše obaveze iz izrečenih mjera zabrane.

Portal podsjeća da je Sretenu Miloševiću, koji je sedmi uhapšeni u ovoj akciji, ranije određen jednomjesečni pritvor.

Osmunjičeni su nekadašnji zapovjednici i pripadnici Zvorničke brigade VRS-a, koji se, kako se tvrdi, dovode u vezu sa streljanjem i ubistvom oko 800 žrtava bošnjačke nacionalnosti na lokalitetu Orahovac, a nakon pada Zaštićene zone Srebrenica 1995. godine.

Napomena

U prvoj rečenici prvobitno objavljenog teksta stajalo je: Šest bivših pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) osumnjičenih za navodni genocid nad 800 Bošnjaka na lokalitetu Orahovac kod Zvornika, koji su uhapšeni u petak u akciji Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), pušteni su na slobodu uz određene mjere zabrane. “, što je portal Raskrinkavanje ocijenio kao “manipulisanje činjenicama”.

Zbog toga smo obrisali netačnu konstataciju da je u pitanju sumnja za navodni genocid i na taj način naknadno ispravili tekst.

Portal Raskrinkavanje u svojoj analizi ističe da su za genocid u Srebrenici u sudskim postupcima pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju predstavljene hiljade materijalnih dokaza i stotine svjedočenja, te da su u sudskim procesima učestvovali pravni stručnjaci iz cijelog svijeta.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana