Aleksandar Savić, predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije RS: Borci nemaju vremena da čekaju

Marijana Miljić Bjelovuk
Aleksandar Savić, predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije RS: Borci nemaju vremena da čekaju

Zakonska rješenja RS potrebno je što prije prilagoditi boračkoj populaciji jer je najveći dio njih zagazio u sedmu i osmu deceniju života i oni nemaju vremena da čekaju da se njihov položaj popravi, rekao je u intervjuu “Glasu Srpske” predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije RS Aleksandar Savić.

On je uoči današnje posebne sjednice Narodne skupštine RS, na kojoj će poslanici raspravljati o stanju u oblasti boračko-invalidske zaštite, naveo da bi bilo dobro da sve političke partije usaglase svoje stavove i donesu jedinstvenu odluku o poboljšanju položaja boraca.

GLAS: Šta očekujete od posebne sjednice Narodne skupštine RS?

SAVIĆ: Poenta je da dođemo do jedinstvenih stavova na nivou RS o boračkoj populaciji. Želio bih da svi poslanici budu jedinstveni o pitanju poboljšanja položaja boračke populacije. Neki od boraca imaju samo borački dodatak kojim ne mogu pokriti ni ono osnovno za život. Zbog toga bi bilo dobro da sve stranke približe svoje stavove i da donesu odluku koja će biti odluka konsenzusa na osnovu koje će Boračka organizacija vidjeti da postoji politička volja svih da doprinesu boljem prosperitetu boraca. Smatram da bi to bilo dobro za sve u RS. Sjednica ne treba da bude sjednica razmimoilaženja stavova. Naravno da će biti polemika i različitih prijedloga, ali na kraju bih volio da imamo jedinstven stav.

GLAS: Akcenat na sjednici biće stavljen na izmjene i dopune Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata. Šta je potrebno uraditi da bi to zakonsko rješenje bilo poboljšano?

SAVIĆ: To zakonsko rješenje treba da bude prilagođeno i ubrzano prema vremenu u kojem živimo, odnosno starosnoj strukturi ove populacije, jer je riječ o kategoriji vremešnih ljudi. Oni nemaju vremena da čekaju. Riječ je o populaciji koja je najvećim dijelom zakoračila u sedmu i osmu deceniju života. Nije novost da se nešto prepiše i vidi kako je to bilo u zakonu u predratnom periodu, kada su boračke populacije doživjele pravi preporod. Sve je potrebno prilagoditi zdravstvenom i vremešnom stanju populacije koja su predano branila Srpsku.

GLAS: Kakvo je stanje u oblasti boračko-invalidske zaštite?

SAVIĆ: Može i treba da bude bolje. To je proces koji je stalno potrebno usavršavati. U nekim segmentima kasnimo, pogotovo kada je riječ o zaštiti prava demobilisanih boraca koji nemaju zaposlenje. Oni su naš prioritet. Po nekim našim procjenama, ima ih između 10.000 i 12.000. U Federaciji ima oko 1.028 boraca Vojske RS i naš cilj je da prvenstveno zaštitimo tu kategoriju boraca. Svi treba da imaju jednaka prava.

GLAS: Šta je potrebno uraditi da bi njihov položaj bio poboljšan?

SAVIĆ: Smatramo da je potrebno povećati borački dodatak i to za bar pet maraka u ovoj kalendarskoj godini. Za to je potrebna veća suma novca, ali je krajnje vrijeme da se to omogući jer su borci to zaslužili u borbi za otadžbinu. Potrebno je povećati i osnovicu za obračun invalidnina. To je potrebno što prije jer troškovi života enormno rastu i, prema prognozama, taj trend biće nastavljen. Naravno da je potrebno raditi i na daljem rješavanju stambenog zbrinjavanja porodica poginulih.

GLAS: Koji je gorući problem boračke populacije?

SAVIĆ: Najveći problem je zapošljavanje djece poginulih. Taj posao još nismo priveli kraju. Prema našim evidencijama, 1.034 djece porodica poginulih još nije dobilo posao. Oni ne traže nikakve privilegije, već samo posao u okviru svoje spreme. O toj temi razgovarano je i sa najvišim zvaničnicima RS i imamo uvjerenja da bi taj proces mogao biti okončan u ovoj kalendarskoj godini. To je patriotsko i humano pitanje. Mislim da su ta djeca, koja su sada odrasli ljudi, ostala sama jer neka nemaju nijednog roditelja. Mislim da ovaj broj nije veliki i RS treba da nađe rješenje sa lokalnim zajednicama za njihovo zapošljavanje.

Saradnja

GLAS: Kakva je saradnja sa lokalnim boračkim organizacijama?

SAVIĆ: Odlaskom generala Milomira Savičića, a možda i ranije preovladavalo je neko razmimoilaženje u stavovima po pojedinim lokalnim boračkim organizacijama. Nastojaćemo da te sve stavove približimo. Taj problem vjerujem da ćemo riješiti na sjednici Skupštine Boračke organizacije RS koja bi trebalo da bude održana za dva mjeseca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana