Unicef: Rekordan broj teških kršenja prava djece u sukobima tokom prošle godine

Tanjug
Foto: Agencije

NjUJORK- U sukobima tokom prošle godine zabilježen je najveći broj teških kršenja prava djece, od 2005. godine, kada su Ujedinjene nacije počele da ih prate, saopštio je Unicef.

Kako se navodi, u 2022. godini bilo je ukupno 27.000 teških kršenja prava djece, kao što su prisilno regrutovanje, ubistva i ranjavanja, seksualno nasilje, otmice i napade na škole i bolnice.

U sukobima između Izraelaca i Palestinaca, kao i u Kongu i Somaliji, u opasnost su dovedeni najviše mladi.

Unicef je takođe izrazio zabrinutost zbog položaja mladih na Haitiju, u Nigeriji, Etiopiji, Mozambiku i Ukrajini.

Zamjenik izvršnog direktora Unicefa Omar Abdi rekao je pred Savjetom bezbjednosti UN da je počinjeno više od 27.000 teških prekršaja nad decom tokom prošle godine, u odnosu na 24.000 2021.

On je istakao da je i broj konfliktnih situacija koje izazivaju zabrinutost  takođe bio najveći - 26.

Abdi je naveo da je ozbiljan sukob izbio u Sudanu gde je više od milion dece raseljeno zbog sukoba, a da je na stotine djece ubijeno i povrijeđeno.

On je takođe rekao da Unicef očekuje povećanje broja palestinske djece koja su pogođena nedavnim eskalacijama nasilja.

Vlada i strane u sukobu ne ispunjavaju svoje obaveze u zaštiti djece i u vezi sa tim potrebna je nedvosmislena akcija, rekao je Abdi.

Specijalni izaslanik UN za decu u oružanim sukobima Virdžinija Gamba rekla je Savjetu bezbjednosti da je 27.180 teških prekršaja u 2022. godini izvršeno nad 18.890 djece i da uključuje 8.620 ubijenih ili povrijeđenih, 7.622 koje su regrutovale ili koristile vlade ili oružane grupe, 3.985 koja su oteta, kao i 1.165 silovanih, primoranih na brak ili seksualno ropstvo.

UN su takođe potvrdile napade na 1.163 škole i 647 bolnica, što je povećanje od 112 odsto u odnosu na 2021. godinu, rekla je Gamba.

 U svom godišnjem izvještaju Savjetu bezbjednosti krajem prošlog mjeseca, generalni sekretar UN Antonio Gutereš stavio je ruske snage na godišnju crnu listu UN zemalja koje krše prava djece u sukobima zbog ubijanja dječaka i djevojčica i napada na škole i bolnice u Ukrajini.

Gutereš nije stavio Izrael na crnu listu za teška kršenja prava 1.139 palestinske djece, uključujući 54 ubistva prošle godine, dodaje AP.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana