Ukrajinski pomorski dronovi, od Odese do Krimskog mosta

GS
Foto: Agencije

Dva ukrajinska drona eksplodirala su nešto nakon tri časa poslije ponoći, što je ruskim snagama raspoređenim oko mosta onemogućilo da ih na vrijeme otkriju i pokušaju da unište.

Svega dva dana ranije, dva ukrajinska pomorska drona uništena su tokom napada na luku Sevastopolj. Osim pomorskih, u ovoj akciji uoptrebljeno je i sedam bespilotnih letjelica. Ipak, sav pomorski saobraćaj bio je obustavljen na nekoliko sati.

Tri faktora pokazala su se ključnim u dosadašnjim napadima ukrajinskih pomorskih dronova - manvarske sposobnosti, brzina plovila u slaba vidljivost u vreme operacija.

Serija napada ukrajinskih pomorskih dronova

Prošle noći, dva ukrajinska pomorska drona uspjela su da neopaženo doplove do Krimskog mosta i ozbiljno oštete kolovoz, što će imati ozbiljne posljedice po snabdijevanje ruskih snaga na linijama fronta.

Od početka rata, Ukrajincu su u četiri navrata pokušali da izvedu napade pomorskim dronovima. Posljednji put krajem aprila, kada su na Sevastopolj upućena dva ovakva plovila, od kojih je jedan uništen vatrom sa ruskih brodova, dok je drugi eksplodirao bez jasnog objašnjenja.

Najžešći napad registrovan je krajem oktobra prošle godine, kada su Ukrajinsi sa devet bespilotnih letjelica i sedam dronova pokušali da napadnu ruske brodove ukotvljene u Sevastopolju, ali bez rezultata

Krajem marta, u blizini ove luke uništena su tri ukrajinska pomorska drona.

Nejasno je, međutim, da li su u svim ovim napadima upotrebljavani isti tipovi plovila.

Ruski oficiri su, u međuvremenu, u nekoliko navrata upozoravali na potencijalnu opasnost koju predstavljaju ukrajinski pomorski dronovi, prije svega zbog pokretljivosti i brzine.

"Ova plovima skaču preko talasa neprestano menjajući kurs. Opasan su protivnik i treba ozbiljno pristupiti definisanju kontramera", rekao je u martu moskovskoj Pravdi ruski kapetan Maksim Klimov.

Najpoznatji napad ove vrste izveli su Huti krajem januara 2017. godine, kada su teško oštetili saudijsku fregatu El Medina. Iako se prvobitno smatralo da se radi o samoubilačkom napadu, kao što je bi sslučaj sa američkim razaračem Kol nekoliko godina ranije, kasnijim analizama utvrđeno je da je brod napadnut daljinski vođenim gliserom, odnosno pomorskim dronom.

Svi dosadašnji napadi ukrajinskih dronova pokretani su iz luke Odesa, ali je taktika vremenom mijenjana, pa su poslije serije neuspjeha obustavljene akcije po dnevnom svjetlu.

Suštinski najvažniji napadi do sada izvođeni su pet i po metara dugim gliserima koji autonomno mogu da plove do 60 sati, ili preplove oko 400 kilometara. Sposobni su da ponesu bojevu glavu tešku oko 200 kilograma, prenosi RTS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana