U čast bivšeg vođe Turkmenistana podiže se grad koji će koštati pet milijardi dolara

GS
Foto: TDH

Turkmenistan će potrošiti gotovo pet milijardi dolara za izgradnju grada nazvanog po moćniku Gurbanguliju Berdimuhamedovu, saopštili su juče turkmenistanski zvaničnici.

Srednjoazijskom zemljom koja graniči s Kaspijskim jezerom više od 16 godina vlada porodica Berdimuhamedov. Gurbanguly Berdimuhamedov, bivši stomatolog koji je postao autokrat, službeno je odstupio s mjesta predsjednika bivše sovjetske nacije prošle godine, a zamijenio ga je njegov sin Serdar Berdimuhamedov.

Ali 65-godišnjak, poznat po svom kultu ličnosti, nosi titulu "Arkadag" (heroj zaštitnik) i nastavlja dominirati zemljom. Novi grad 30 kilometara (18 milja) izvan glavnog grada Ashgabata nosiće ime po njegovoj tituli.

Berdimuhamedov je naredio dužnosnicima da to na neki način unesu u "Ginisovu knjigu rekorda".

"Prva faza izgradnje grada Arkadaga košta 3,3 milijarde dolara. Druga faza koštaće oko 1,5 milijardi dolara, prema našim procjenama", rekao je Deryageldi Orazov, dužnosnik na čelu državnog odbora zaduženog za njegovu izgradnju.

Orazov je rekao da će tačan trošak biti jasan nakon raspisivanja konkursa. Ali već sada uveliko premašuje brojku od 1,5 milijardi dolara objavljenu u februaru 2020.

BDP Turkmenistana je oko 45 milijardi dolara, prema podacima Svjetske banke. Veliki dio svog bogatstva crpi iz rezervi plina. Grupe za zaštitu ljudskih prava optužile su Turkmenistan da troši novac od svoje dobiti od plina na raskošne projekte koji ne donose korist stanovništvu.

Arkadag, koji se nalazi u zoni zemljotresa, na kraju će imati oko 73.000 stanovnika. Predsjednik, 41-godišnji Serdar Berdimuhamedov vlada u sjeni svog oca.

Daleko od toga da se povukao, Berdimuhamedov stariji je ukinuo gornji dom parlamenta i imenovan je predsjednikom vrhovnog tijela koje kontroliše veći dio vanjske i unutrašnje politike zemlje.

Turkmenistan je jedna od najrepresivnijih, najtajnovitijih država na svijetu i malo se zna o tome kako režim donosi svakodnevne odluke. Prema Reporterima bez granica, nalazi se na 177. mjestu od 180 zemalja po slobodi medija, odmah ispred Irana, Eritreje i Sjeverne Koreje, prenosi Kliks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana