Stanovnici francuskog grada dobili upozorenje, jaja sadrže koktel opasnih hemikalija

Tanjug
Foto: Ilustracija

VILER SEN POL- Stanovnici grada Viler Sen Pol u severnoj Francuskoj dobili su ovog ljeta uznemirujuće upozorenje da ne jedu kokošija jaja, nakon što su testovi otkrili da lokalna jaja sadrže koktel potencijalno opasnih hemikalija PFAS.

Kako je prenio Politiko, u jajima su otkrivene nerazgradive "zauvijek hemikalije", grupa vještačkih supstanci koje se ne razlažu i mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući rak, oštećenje jetre i probleme sa plodnošću.

Nije u potpunosti jasno kako su hemikalije dospjele u jaja, ali je sumnja pala na obližnju fabriku američkog hemijskog giganta "Kemours", koji proizvodi PFAS, koja je i sprovela testove, u skladu sa sporazumom sa lokalnim vlastima.

Održavanje povjerenja lokalnog stanovnitva bilo je posebno važno za kompaniju u vrijeme kada je planirala proširenje od 186 miliona evra za proširenje PFAS hemikalija, koje su od vitalnog značaja za proizvodnju zelenog vodonika - goriva bez ugljenika, koje je od centralne važnosti u evropskim planovima za dekarbonizaciju.

"Kada smo čuli da će biti ogromnih investicija (u lokalnu fabriku)... svi su mislili da je projekat veoma dobra vest“, rekao je zamjenik gradonačelnika Aleksandra Uizil u intervjuu, ukazujući na otvaranje novih radnih mjesta i korist za borbu protiv klimatskih promjena.

 On je dodao da se raspoloženje promijenilo nakon što su novinski izveštaji otkrili "vječno zagađenje PFAS-a".

Regionalne vlasti su kazale da ne znaju da li zagađenje dolazi iz fabrike "Kemours", ističući da neke od vrsta hemikalija PFAS u jajima, uključujući one sa najvećom koncentracijom, nisu povezane sa fabrikom, iako druge jesu.

Najavljeno je da će biti sprovedeni dalji testove kako bi zaključci bili "pouzdaniji".

PFAS se koristi za proizvodnju svega, od toplotnih pumpi i baterija do solarnih panela i vetroturbina, što su sve ključne tehnologije u klimatsko neutralnoj strategiji EU.

"Kemoursova" fabrika u Viler Sen Polu već proizvodi te hemikalije za upotrebu u pjeni za gašenje požara i premazima otpornim na mrlje za tekstil i građevinske materijale, dok nove investicije kompanije imaju za cilj povećanje proizvodnih kapaciteta za proizvodnju Nafiona - hemikalije koja pomaže odvajanju vode u vodonik i čisti kiseonik u procesu elektrolize.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana