Sljedbenica Mensonovog kulta na slobodi nakon 50 godina robije

Tanjug
Sljedbenica Mensonovog kulta na slobodi nakon 50 godina robije

LOS ANĐELES - Sljedbenica kulta Čarlsa Mensona, Lesli Van Houten, koja je sa 19 godina pomogla u izvođenju šokantnih ubistava bogatog para iz Los Anđelesa po nalogu nasilnog i manipulativnog vođe kulta, izašla je iz kalifornijskog zatvora u utorak nakon više od 50 godina doživotne robije.

Van Houten (73) „puštena je na uslovni otpust”, navodi se u saopštenju Kalifornijskog odjeljenja za popravne i rehabilitacione poslove.

Ona je napustila kalifornijsku instituciju za žene u Koroni, istočno od Los Anđelesa, u ranim jutarnjim satima i odvezena je u prelazni smještaj, rekla je njen advokat Nensi Tetro.

-Ona još uvijek pokušava da se navikne na ideju da je ovo stvarno - rekao je Tetro za Asošijeted pres.

 Guverner američke savezne države Kalifornije Gevin Njusom saopštio je da neće tražiti od Vrhovnog suda da suspenduje odluku o uslovnom otpustu  Lesli Van Hauten, koja je u zatvoru od 1969. godine.

Kancelarija guvernera saopštila je da je malo vjerovatno da će žalba na presudu kalifornijskog apelacionog suda o uslovnom otpustu biti usvojena i da je Njusom razočaran takvom odlukom.

Van Houten je prvobitno osuđenѕ na smrt zato što je pomoglѕ Mensonovim sljedbenicima da izvrše ubistva Lena Labjanke, trgovca mješovitom robom u Los Anđelesu i njegove supruge Rozmari u avgustu 1969.

Njena kazna je kasnije preinačena u doživotni zatvor kada je Vrhovni sud Kalifornije suspendovao savezni zakon o smrtnoj kazni 1972. Smrtna kazna je kasnije ponovo uvedena, ali se nije mogla primijeniti retroaktivno.

Porodica Labjanka je ubijena u svojoj kući, a njihova krv je potom razmazana po zidovima.

Van Houten je kasnije opisala kako je Rozmari Labjanka držala jastuk preko glave dok su je drugi ubadali. Zatim, nakon naređenja od strane Mensonovog sljedbenika Čarlsa „Teksa” Votsona da „uradi nešto”, Van Houten, prema sopstvenom priznaju, uzela je nož i ubola ženu više od 10 puta.

Ubistva su se dogodila dan nakon što su Mensonovi sledbenici ubili glumicu Šeron Tejt i još četiri osobe. Van Houten, koja je tada imala 19 godina, nije učestvovala u ubistvu Tejt.

Očekuje se da će Van Houten provesti oko godinu dana u prelaznom smještaju, prilagođavajući se svijetu koji se tehnološki veoma izmijenio u posljednjih pola vijeka.

-Ona mora da nauči da koristi internet i da nauči da kupuje stvari bez gotovine - rekla je advokat i dodala da je Van Houten diplomirala i magistrirala dok je bila u zatvoru i radila je kao tutor za druge zatvorene ljude.

Van Houten je upoznala Mensona na starom filmskom ranču na periferiji Los Anđelesa gdje je osnovao svoju takozvanu porodicu sledbenika.

Tokom saslušanja za uslovni otpust 2016. godine, rekla je da su ubistva bila početak rasnog rata koji je  Menson nazvao „Helter Skelter”, po pjesmi Bitlsa.

On je inspirisao uglavnom mlade i ženske sljedbenice da izvrše ubistva, uključujući ubistvo glumice Šeron Tejt, u avgustu 1969. godine, što je, kako je u optužnici navedeno, bio dio plana za podsticanje rasnog rata.

Članovi njegove takozvane Porodice odgovorni su za niz surovih ubistava koja su se dogodila u Kaliforniji tokom ljeta 1969. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana