Putin: Plaćanje u nacionalnim valutama omogućava rast finansijske nezavisnosti

Srna
Putin: Plaćanje u nacionalnim valutama omogućava rast finansijske nezavisnosti

KAZANj - Češće transakcije u nacionalnim valutama će povećati finansijsku nezavisnost država i smanjiti geopolitičke rizike, izjavio je predsjednik Rusije Vladimir Putin.

On je na sastanku sa direktorom Nove razvojne banke BRIKS-a Dilmom Rusef rekao da češće transakcije u nacionalnim valutama omogućuju smanjenje servisiranja duga i oslobađanje ekonomskog razvoja od politike koliko god je to moguće u današnjem svijetu.

Putin je tokom prvog bilateralnog sastanka na marginama Samita BRIKS-a u Kazanju istakao da je Nova razvojna banka BRIKS-a od 2018. godine finansirala oko 100 projekata u vrijednosti od 33 milijarde dolara.

Ruski lider nazvao je Banku "dobrom i obećavajućom institucijom".

Rusefova je izjavila da Banka vjeruje da je veoma važno da se zemljama globalnog Juga omogući finansiranje u nacionalnim valutama.

"Zaista smo izdvojili prilično velike sume novca za brojne projekte, ali to i dalje nije dovoljno u poređenju sa potrebama zemalja globalnog Juga. Zato je veoma važno da se u posebnim formatima omogući finansiranje u nacionalnim valutama i Nova razvojna banka je posvećena tome", naglasila je Rusefova.

Prema njenim riječima, prioriritet su proširenje BRIKS-a i usredsređenost na zemlje globalnog Juga.

"Sada vidimo kako BRIKS prolazi kroz jednu od novih faza svog rasta i vjerujem da može da uključi i druge zemlje globalnog Juga. S tim u vezi, proširenje BRIKS-a i usredsređenost na osiguravanje neophodnog finansiranja projekata u zemljama globalnog Juga su prioritet", napomenula je Rusefova.

Ona je dodala da je sastanak lidera BRIKS-a u Kazanju veoma važan i ponovila da je zemljama globalnog Juga potrebno finansiranje, a da su uslovi za to trenutno prilično komplikovani.

Samit BRIKS-a u Kazanju trajaće do četvrtka, 24. oktobra. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana