Ko je osumnjičeni za curenje informacija koje je podiglo prašinu od od Južne Koreje do Vašingtona

Tanjug, RTS
Ko je osumnjičeni za curenje informacija koje je podiglo prašinu od od Južne Koreje do Vašingtona

BOSTON - Osumnjičeni za curenje informacija koje je uznemirilo SAD i njihove saveznike imenovan je kao pripadnik Vazduhoplovne Nacionalne garde Džek Daglas Tešeira (21).

Oko 300 presavijenih stranica povjerljivih dokumenata, koji su procurjeli iz Pentagona, podiglo je ozbiljnu prašinu od Južne Koreje do Vašingtona, čiji su zvaničnici nedjeljama pokušavali da otkriju ko je odgovoran za objavljivanje ovih spisa.

U grupi za ćaskanje pod nazivom “Thug Shaker Central” na Diskordu - popularnoj društvenoj mreži - navodno je bio poznat kao “OG”.

Tešeira se sada suočava sa optužbama po Zakonu o špijunaži, prenosi BBC

Tešeira je 2020. završio srednju školu u svom rodnom gradu Nort Dajton, u saveznoj državi Masačusets.

Godinu prije toga prijavio se u Nacionalnu gardu vazduhoplovstva Masačusetsa, koja je rezerva američkog vazduhoplovstva, pridruživši se 102. obaveštajnom krilu.

Tešeira je prošlog jula unaprijeđen u avijatičara 1. klase, relativno niži položaj i bio je raspoređen u bazu nacionalne garde Otis, u zapadnom Kejp Kodu.

Prema službenom dosijeu, bio je u Ciber Transport Sistems, čije osoblje je bilo odgovorno za upravljanje globalnom komunikacionom mrežom Vazduhoplovstva.

Tešeirin dosije ne sugeriše da je imao bilo kakav angažman u inostranstvu.

Vojna služba je u tradiciji njegove porodice - Tešeirin očuh se penzionisao poslije 34 godine vojne službe, navodi “Vašington post”.

Tešeirina majka je ranije radila u neprofitnim organizacijama fokusiranim na veterane, kao i u Odjeljenju za usluge veterana Masačusetsa, pokazuju javni podaci koje navode američki mediji. Ona je svake godine objavljivala fotografije porodice za Dan boraca.

Druge fotografije na društvenim mrežama prikazuju Tešeiru sa dva porodična psa i kako se vozi u terenskim vozilima.         

Navodno je bio poznat kao vođa Diskord sobe za ćaskanje samo po pozivu, koja je stvorena 2020.

- „Thug Shaker Central ” je obuhvatao otprilike 20 do 30 članova, uglavnom mladića, iz raznih zemalja.

“Vašington post” je izvijestio da je grupa razmenjivala “meme, uvredljive šale i besposleno čavrljanje”, zajedno gledala filmove i zajedno se molila.

Član čet-grupe rekao je da je Tešira bio mlad, harizmatični entuzijasta za oružje. Drugi članovi rekli su američkim medijima da je Tešeira bio stariji od većine u grupi i da je izgleda želio da ih impresionira. Jedan od njih je za “Njujork tajms” rekao: “On je bio čovjek, mit. I bio je legenda. Svi su poštovali ovog tipa.”

Kako prenosi “Vašington post”, Tešeira je grupi rekao da radi u objektu u kojem su telefoni zabranjeni.

Navodno je koristio razna korisnička imena na mreži, kao što su TheEkcaliburEffect, Jackdjdtek i TekKilledIou.

Prethodno je napisao verzije osjetljivih informacija i podijelio ih u sobi za ćaskanje.

Međutim, fotografije fajlova počeo je da dijeli nakon što je postao frustriran kada drugi članovi čet-grupe nisu obraćali pažnju.

Jednom prilikom poslao je bijesnu poruku grupi, žaleći da budu više zainteresovani za jutjub video zapise.

-Bio je uznemiren i u više navrata je rekao, ako vi momci nećete da komunicirate sa njima (fajlovi), prestaću da ih šaljem - rekao je neidentifikovani član grupe za medije.

Jedan tinejdžer u grupi imao je teoriju o tome zašto je Tešeira podijelio dokumente.

-Ovaj momak je bio hrišćanin, antiratni, samo je želio da obavijesti neke od svojih prijatelja o tome šta se dešava - , rekao je on za “Njujork tajms”.

Objavljivanje dokumenata procurjelih iz Pentagona najveći je udarac za američke obaveštajne službe još od kada je Edvard Snouden iz arhiva Nacionalne bezbednosne agencije, NSA, pokupio oko milion dokumenata.

Prema navodima tužilaštva, objavljivanje svakog od oko 300 dokumenata moglo bi Tešeiru koštati do deset godina zatvora, jer će, kako stvari stoje, biti optužen za špijunažu, koja uključuje neovlašćeno preuzimanje i deijljenje povjerljivih spisa od važnosti za nacionalnu bezbjednost koji bi mogli štetiti Sjedinjenim Državama ili pomoći neprijateljima.

Autentičnost

Američki zvaničnici su, poslije početnog nećkanja, priznali da je oko 100 različitih dokumenata autentično, te da potiču sa brifinga združenog generalštaba oružanih snaga SAD.

Istovremeno, objasnili su i da je unekoliko promijenjen sadržaj najmanje jednog od dokumenata, ne navodeći o kojem se spisu zaista i radi. z nehata"

Prema obvaljenim spisima, Rusija i NATO su, prošle godine, bili na ivici otvorenog rata kada je ruski borbeni avion, iznad Crnog mora, umalo oborio britanski izviđački avion, čime je suštinski negirana prvobitna verzija "bliskog susreta" špijunske letjelice i para "suhoja" Su-27.

Jedan od ruskih avion je, prema toj verziji, greškom ispalio projektil "u vidokrugu" britanske letjelice, što je objašnjenje koje su obe strane prihvatile sve do kraja prošle sedmice, kada se ispostavilo da je incident bio mnogo ozbiljniji.

Osim incidenta iznad Crnog mora, svježe objavljeni dokumenti, o čijoj se vjerodostojnosti i dalje vode rasprave, obuhvataju i ulogu izraelske tajne službe Mosad u demonstracijama protiv pravosudnih reformi, koje je pokrenula vlada Benjamina Netanjahua, kao i špijuniranje južnokorejskih zvaničnika, zabrinutih da bi se moglo saznati da je Ukrajina krajnja destinacija municije prodate Amerikancima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana