Kakvi su planovi Trampa i Harisove za Zapadni Balkan
VAŠINGTON - Potpredsjednica SAD i demokratski predsjednički kandidat Kamala Haris izjavila je da će, ukoliko bude izabrana za predsjednicu, podržati zemlje Zapadnog Balkana u borbi protiv korupcije i nastavku evroatlantskih integracija, dok je bivši američki predsjednik i republikanski kandidat Donald Tramp obećao ekonomsku saradnju i jačanje bezbjednosti u tom regionu.
Predstavnici izbornih štabova Haris i Trampa u pisanom odgovoru makedonskom servisu Glasa Amerike objasnili su stavove predsjedničkih kandidata uoči izbora u SAD koji se održavaju danas.
"Haris je dosljedno zagovarala unapređenje demokratije, vladavine prava i borbu protiv korupcije. Borba protiv korupcije je suštinski interes američke nacionalne bezbjednosti, što je jedan od razloga zbog čega je Haris u potpunosti posvećena unapređenju evroatlantskih aspiracija zemalja Zapadnog Balkana. NATO i EU počivaju na zajedničkim demokratskim vrijednostima, uključujući jake, nezavisne i odgovorne institucije", naveo je portparol izbornog štaba Kamale Haris u kratkom odgovoru na pitanje o budućoj politici demokrata prema Zapadnom Balkanu.
Danas izbori u SAD: Koplja lome na "plavom zidu" i "sunčanom pojasu"
Američki predsjednik Džozef Bajden je 2021. godine potpisao izvršnu naredbu kojom je predviđena blokada imovine i sprečavanje ulaska u SAD određenim osobama koje doprinose destabilizaciji Zapadnog Balkana, za radnje koje, između ostalog, uključuju korupciju.
Iz Trampovog izbornog štaba su Glasu Amerike poslali nešto duži odgovor na pitanje o politici prema Zapadnom Balkanu.
Hristos Marafacos, potpredsjednik Nacionalnog komiteta za različitost u Trampovom izbornom štabu navodi da će, ako republikanski kandidat ponovo bude izabran, njegova politika "naglašavati pragmatična partnerstva usmjerena na stabilnost, ekonomske mogućnosti i borbu protiv korupcije".
"Tramp razumije da pravi mir dolazi od jakih, samodovoljnih država. Njegova administracija bi se fokusirala na jačanje ekonomske snage i bezbjednosti balkanskih zemalja, omogućavajući im da se odupru korupciji i spoljnom pritisku. To znači podršku strateškim ekonomskim trgovinskim sporazumima i antikorupcijskim mjerama ne samo riječima, već kroz djelotvorna partnerstva, deljenje resursa i obuku koja jača lokalne institucije", naveo je Marafacos.
On tvrdi da je spoljna politika Bajdenove administracije na Balkanu "obilježena neradom, praznim obećanjima i nedostatkom posveććenosti istinskom razumijevanju jedinstvenih izazova regiona".
Marafacos je rekao da se, umjesto sprovođenja značajnih ekonomskih inicijativa i inicijativa za razvoj u zemljama Zapadnog Balkana, Bajdenova administracija opredijelila za pasivan pristup.
Tokom prvog Trampovog mandata, predstavnici Beograda i Prištine potpisali su Vašingtonski sporazum u septembru 2020. godine.
U posredovanju za postizanje dogovora učestvovao je tadašnji Trampov izaslanik za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.