Kako su Njemci testirali tenk „Leopard 2“ pomoću krigle piva VIDEO

GS
Foto: Skrinšot

BERLIN - Ukrajina je, nakon više mjeseci neizvjesnosti, dobila njemačke tenkove Leopard 2.

Poljska je već isporučila četiri „Leoparda“ Kijevu, pošto je obučila posade kako da rade, održavaju i bore se koristeći veoma napredno oružje.

Razvoj nasljednika Leoparda 1 započeo je početkom sedamdesetih godina dvadesetog vijeka. U tom periodu je postojala mogućnost otvorenog sukoba između članica NATO saveza i članica Varšavskog pakta, pa je njemačkoj vojsci bio neophodan novi glavni borbeni tenk. Prvi prototipovi su napravljeni 1972. godine,a 1977. je naručeno 1.800 novih tenkova za Njemačku vojsku. Prvih 30 tenkova je isporučeno 1979. kada je i novi tenk uveden u naoružanje.

Kada su Njemci otkrili Lopard 2, taj model postao je veoma popularan kod zemalja članica NATO, zbog svoje brzine, snage i preciznosti. Koliko je zaista moćan Leopard, Njemci su dokazali i neobičnim snimkom, koji je i danas viralan.

Naime, Bundesver je svojevremeno objavio video snimak koji pokazuje mogućnosti tenka, uključujući ispaljivanje glavnog topa od 120 mm dok je u pokretu, a kako bi što bolje dočarali mogućnosti ovog moćnog oružja, iskoristili su i kriglu piva.

Naime, na snimku se vidi kako vojnik puni kriglu i stavlja je na vrh topa. Kako se na snimku vidi, krigla se ne pomjera, niti se pivo iz nje prosipa, bez obzira što tenk juri po neravnom terenu. Njemci su na ovaj način hteli veoma slikovito da dočaraju koliko je ovaj tenk stabilan i da je moguće precizno ciljanje i pri većim brzinama.

Podsjetimo, ovaj tenk težak je oko 60 tona i dugačak deset metara. Smatra se jednim od najboljih i najmodernijih borbenih tenkova na svijetu.

Trenutna verzija glavnog borbenog tenka je Leopard 2 A7 i isporučuje se od 2014. Od početka proizvodnje 1978. njemačka firma Kraus-Mafaj Vegman isporučila je više od 3.500 tenkova Leopard 2.

Njegovo glavno naoružanje je top s tzv. glatkom cijevi od 120 milimetara s maksimalnim dometom od 5.000 metara i u stanju je da otvara vatru i u stanju mirovanja i u pokretu. Prema Bundesveru, prednosti Leoparda je u kombinaciji vatrene moći, oklopne zaštite i pokretljivosti. Dostiže brzinu do 70 kilimetara na sat, a pokreće ga relativno ekonomičan dizel-motor.

Osim Njemačke, a uskoro i Ukrajine, trenutno ga koristi još najmanje 14 zemalja u raznim prilagođenim varijantama, piše Endžinirine.
 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana