Kako je Hamas obmanuo Mosad

GS
Foto: Ticdn.it

TEL AVIV/GAZA - Napad palestinskog Hamasa zatekao je službe za nacionalnu bezbjednost Izraela potpuno nespremnim, što je prilično iznenađujuće, s obzirom na obim ovih napada, koji su istovremeno pokrenuti sa mora, iz vazduha i sa kopna, zalazeći duboko u teritoriju Izraela, izvještava „Blumberg“.

Izraelske obavještajne službe imaju reputaciju jednih od najsofisticiranijih na svijetu. 

Pojas Gaze jedno je od najbolje kontrolisanih mjesta na planeti, gdje se prisluškuju telefonske linije, a teritorija se stalno budno prati preko satelita.

Izraelu i SAD će biti potrebne godine da otklone sve propuste koji su omogućili Hamasu da ih iznenadi. Za sada je jedino jasno da je Hamas j prisluškivanje izraelskih službi i da je iskoristio pretjerano samopouzdanje Izraelskih odbrambenih snaga (IDF), koje su vjerovale da mogu spriječiti raketne napade Hamasa.

Hamas je koristio šifrovanu tehnologiju

„Sumnjam da je Hamas bio u stanju da drži ovako ogromnu operaciju u tajnosti“, izjavio je Bet Saner, bivši zamjenik direktora izraelske Nacionalne obaveštajne službe i dodao: „Operacija je uključivala mnogo instruktora, obuku, kao i unošenje velikih količina municije“.

„Podijelili su se u ćelije i održavali strogo zatvorene sastanke. Svaka grupa se bavila različitim segmentima operacije. Veoma malo ljudi je znalo za cio plan“, dodao je Saner.

U subotu je 1.000 boraca Hamasa provalilo visokotehnološki opremljenu ogradu, koja je trebalo da štiti Izrael od napada iz Gaze.

Neimenovani izvor, upoznat sa izraelskim obaveštajnim operacijama, izjavio je da uspjeh koji je ostvario Hamas prije svega znači da vojnim obavještajnim službama Izraela nedostaju obaveštajno kvalitetni izvori iz samog rukovodstva Hamasa.

Moguće je i da se planiranje operacije Hamasa oslanjalo na šifrovanu tehnologiju, tvrdi Endrju Boren, izvršni direktor kompanije „Flešpoint“ i bivši šef u američkom Centru za borbu protiv terorizma. „A možda je postojala i komponenta tajne komunikacije uz pomoć nekih uređaja“, dodao je Boren.

Alon Arvac, bivši pripadnik izraelske jedinice 8200, koja je odgovorna za prikupljanje obavještajnih vojnih podataka, smatra da je Hamas onemogućio izraelskim službama da prisluškuju telefone i da presreću elektronsku poštu. To uključuje neke tehnike koje je ranije koristio Izrael.

Kako su prenjele „RIA Novosti“, pozivajući se na izvještaj sajta „Bavaba“, izraelske obavještajne službe kasno su reagovale na napad Hamasa zbog činjenice da borci Hamasa koriste „huavej“ opremu, koju zapadne i prozapadne obaveštajne agencije teško prisluškuju.

Korišćenje „Huavej“ uređaja jedna je od dominantnih teorija na društvenim mrežama, koja objašnjava neuspjeh izraelske obaveštajne službe. Sa ovom teorijom slaže se i bivši član Al Kaide, a potom agent MI6 Amen Din. Prema njegovim riječima, lideri i militanti Hamasa uglavnom koriste „Huavej“ i pametne telefone.

„Očigledno je da je Hamas naučio kako se prikupljaju obavještajni podaci i kako da izbjegne curenje sopstvenih podataka“, zaključio je Arvac.

Sve veća sofisticiranost Hamasovog obaveštajnog aparata

Od posebne pomoći Hamasu su bili i podzemni tuneli, čime je izbjegao izraelske satelite. Hamas je godinama skrivao oružje u tunelima, tvrdi izvor upoznat sa američkim obaveštajnim podacima. Zato su izraelski napadi na nadzemna skladišta Hamasa bili neuspješni.

Hamasu je u planiranju napada pomogla sve veća sofisticiranost njegovog obavještajnog aparata. Otkako je ova organizacija preuzela kontrolu nad Gazom 2007, mogućnosti Hamasa su dramatično porasle, tvrdi se u istraživanju iz maja 2023, koje je objavljeno u časopisu „Intelidžens end nešenel sekjuriti“.

Vojno-obaveštajno odjeljenje Hamasa obezbjedilo je značajne resurse za posmatranje granice sa Izraelom i za prisluškivanje taktičkih komunikacija IDF. Hamas je prikupio važne podatke o naoružanju, obuci i raspoređivanju izraelskih trupa, navodi se u istraživanju.

„Ovi podaci su pokazali da je izraelska granica slabo opremljena. Mogli su da priđu dovoljno blizu i da detoniraju eksploziv“, izjavio je Kenet Kacman, stručnjak za Bliski istok Kongresne istraživačke službe i dodao: „Sve te informacije su omogućile Hamasu da se temeljno pripremi za napad“.

Izraelska vlada se sada suočava sa optužbama da je Služba nacionalne bezbjednosti uvučena u unutrašnje sukobe u samom Izraelu. Mnogi Izraelci su mjesecima protestovali protiv pokušaja premijera Benjamina Netanijahua da smanji ovlašćenja državnog pravosuđa.

„Tajms of Izrael“ je u ponedjeljak objavio da su egipatski obavještajci nekoliko puta upozorili Izrael da Hamas planira „nešto krupno“. Osim toga, umjesto da se usredsrede na Gazu, izraelski zvaničnici su se koncentrisali na Zapadnu obalu.

Kancelarija izraelskog premijera demantovala je ove izveštaje, saopštavajući da „nikakvo upozorenje nije stiglo iz Egipta“ i da „premijer nije razgovarao sa šefom egipatske obaveštajne službe od formiranja vlade, bilo direktno bilo indirektno“.

Postoje i mišljenja da je Izrael postao previše samouvjeren, jer mu je tehnološka sofisticiranost pružila pretjerani osećaj sigurnosti. Prije dve godine, izraelsko vazduhoplovstvo objavilo je članak pod naslovom „Sposobnost IDF-a da uništi rakete prije nego što budu lansirane“.

Tokom rata u Gazi 2014, IDF je napao „na stotine terorista u trenutku dok su ispaljivali rakete na Izrael. Neki su pogođeni neposredno prije lansiranja“, navodi se u članku, prenosi Kurir.

Izgleda da je Izrael pogrešno shvatio i motivaciju i sposobnosti Hamasa, jer nije predvideo mogućnost napada na svoju teritoriju, dodao je Saner.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Galerija
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana