Evropska komisija predložila uvođenje jedinstvene digitalne vozačke dozvole u EU

Sputnik
Foto: Arhiva

Evropska komisija je 1. marta 2023. godine, u okviru zakonodavnog paketa o drumskoj bezbjednosti, predložila uvođenje jedinstvene digitalne vozačke dozvole u EU i nova pravila koja će olakšati naplatu saobraćajnih kazni počinjenih u nekoj drugoj zemlji članici, kao i oduzimanje vozačkih dozvola.

- Današnjim paketom namjerava se da se pojednostave pravila o vozačkim dozvolama i istovremeno se prilagode tehnološkom i medicinskom napretku da bi mladi vozači bili dobro obučeni - izjavila je povjerenik za saobraćaj Adina Valean.

Novi paket takođe bi trebalo da eliminiše nekažnjivost onih koji čine saobraćajne prekršaje u nekoj drugoj zemlji članici EU kroz bolju razmjenu informacija o počinjenim prekršajima i diskvalifikaciju vozača koji čine teške saobraćajne prekršaje, dodala je Valeanova, prenio je Jutarnji list.

Komisija predlaže uvođenje digitalne vozačke dozvole da bi se olakšalo priznavanje dozvola između država članica, olakšala i pojednostavila zamjena ili produženje vozačke dozvole.

Postupak izdavanja digitalne vozačke dozvole moći će da se obavi onlajn.

To će biti prva digitalna vozačka dozvola u svijetu. Takođe, nova praksa će da olakša zamjenu vozačke dozvole izdate u nekoj državi koja nije članica, ali ima slične bezbjednosne standarde, za dozvolu u EU.

Pored digitalne, koju će vozači imati u svom mobilnom telefonu, zadržaće se i vozačka dozvola u fizičkom obliku.

Šta predviđaju zakonske promjene?

Novi paket za saobraćajnu bezbjednost predviđa probno razdoblje za mlade vozače od najmanje dvije godine nakon polaganja ispita i pravilo nulte tolerancije na vožnju pod uticajem alkohola, takođe, za mlade vozače.

Iako mladi vozači čine samo osam odsto od svih vozača, dva od pet smrtonosnih sudara uključuju vozače mlađe od 30 godina.

Takođe, predviđaju se i promjene u obuci i testiranju vozača da bi se bolje zaštitili posebno ranjivi učesnici u saobraćaju - pješaci, biciklisti, osobe koje se kreću na električnim skuterima.

Prijedlog predviđa i mogućnost polaganja teoretskog i praktičnog vozačkog ispita na maternjem jeziku u nekoj drugoj članici EU.

Predlaže se i da vozači s položenom B kategorijom mogu da upravljaju vozilima teškim do 4,25 tona umjesto sadašnjih 2,5 tona ako ta vozila nemaju motore sa unutrašnjim sagorijevanjem.

U kojim slučajevima se oduzima vozačka dozvola?

Komisija predlaže novu direktivu kojom bi se regulisalo oduzimanje vozačkih dozvola za teške saobraćajne prekršaje bez obzira u kojoj su zemlji počinjeni.

Sada postoje zakonske rupe koje omogućavaju da državljanin jedne zemlje, kada mu zbog teškog prekršaja bude oduzeta dozvola, ode u svoju zemlju, prijavi nestanak i dobije novu dozvolu.

Po novom prijedlogu to više neće biti moguće. U prijedlogu su navedeni teški saobraćajni prekršaji zbog kojih se oduzima vozačka dozvola u cijeloj Evropskoj uniji.

To su prekomjerna brzina, za 50 kilometara na čas više od dopuštene, vožnja pod uticajem alkohola ili droge kao i izazivanje smrtnog slučaja ili teških povreda u saobraćaju.

U skladu sa novom direktivom, država koja je oduzela vozačku dozvolu dužna je da o tome obavijesti zemlju u kojoj je dozvola izdata.

Pravila o prekograničnom sprovođenju saobraćajnih kazni koja su sada na snazi pomogla su da se osigura da nerezidentni prestupnici u saobraćaju ne ostanu nepoznati.

Uprkos tome, u 2019. godini oko 40 odsto prekograničnih prekršaja ostalo je nekažnjeno, bilo zato što počinilac nije identifikovan ili zato što ne postoji način da se počinilac natjera da plati.

Taj problem Komisija nastoji da riješi današnjim prijedlogom da se nadležnim tijelima dopusti pristup nacionalnim registrima vozačkih dozvola i pojača saradnja između nadležnih tijela u državama članicama.

Sadašnja pravila o prekograničnoj razmjeni podataka o počinjenim prekršajima pokrivaju prestupe poput prebrze vožnje ili vožnje pod uticajem alkohola.

Komisija predlaže da se to proširi i na sljedeće prekršaje: neodržavanje dovoljnog razmaka između vozila; opasno preticanje; opasno parkiranje, prelazak preko jedne ili više punih linija, vožnja u pogrešnom smjeru; nepoštovanje pravila o oslobađanju koridora za hitnu pomoć i korišćenje preopterećenog vozila.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana