Advokati Asanža pokreću proces: Posljednji pokušaj da osnivač Vikiliksa izbjegne izručenje SAD-u

GS
Advokati Asanža pokreću proces: Posljednji pokušaj da osnivač Vikiliksa izbjegne izručenje SAD-u

Advokati Džulijana Asanža danas pokreću proces koji bi mogao biti njegov posljednji pokušaj da izbjegne izručenje Sjedinjenim Američkim Državama gdje mu prijeti suđenje i dugotrajni zatvor zbog odavanja vojnih tajni.

Na dvodnevnom ročištu na Visokom sudu u Londonu trebalo bi se čuti kako njegov tim tvrdi da mu treba dopustiti punu žalbu.

Ne postoji garancija da će biti odobrena, a ako se odbije, mogao bi biti predat američkim vlastima u roku od nekoliko sedmica.

Pristalice osnivača Vikiliksa kažu da je razotkrio zlodjela, ali SAD kaže da je Džulijan Asanž izložio brojne živote opasnosti.

Asanžova maratonska pravna bitka započela je 2010. godine kada je Vikiliks otkrio ogroman broj povjerljivih vojnih dokumenata iz ratova u Iraku i Avganistanu, uključujući snimke na kojima se vidi kako helikopter Sjedinjenih Američkih Država gađa civile u Bagdadu.

Sedam godina je bio u utočištu u ekvadorskoj ambasadi u Londonu, prije nego što ga je 2019. godine uhapsila metropolitanska policija.

SAD je te godine tražio njegovo izručenje od Velike Britanije rekavši da su njegova otkrića ugrozila živote ljudi.

Dvije godine kasnije, britanski sudija presudio je da, iako su SAD pokazale da imaju legitiman krivični postupak protiv Džulijana Asanža, on ne može biti prebačen jer bi mogao pokušati nauditi sam sebi.

Amerika je kasnije poništila tu presudu nakon što je Ujedinjenom Kraljevstvu dala nove garancije o tome kako će prema Asanžu postupati humano, uključujući mogućnost da eventualnu zatvorsku kaznu provede u svojoj rodnoj Australiji.

Njegovi advokati takođe su opetovano poricali tvrdnje iz Asanžove kampanje da bi mogao biti osuđen na 175 godina zatvora.

Očekuje se da će na ovosedmičnom ročištu njegovi advokati zatražiti dopuštenje za osporavanje naloga za izručenje koji je prije gotovo dvije godine potpisala tadašnja britanska ministarka unutrašnjih poslova Priti Patel.

Ako ne uvjere sudije da nešto nije u redu s tim nalogom, Asanž mora biti izručen u roku od 28 dana - osim ako ne uspije uvjeriti Evropski sud za ljudska prava da privremeno zaustavi avion takozvanim nalogom "Pravilo 39".

Nik Vamos, bivši šef odjela za izručenje pri državnom tužilaštvu , rekao je da bi američki maršali mogli stići u London za nekoliko dana ako Visoki sud odbaci slučaj.

 “Postoji vrlo visok prag za Evropski sud za ljudska prava da interveniše, naime da postoji 'neposredna opasnost od nepopravljive štete' za njegova ljudska prava, što je naravno jedan od argumenata koji bi Visoki sud u Londonu htio upravo odbili", rekao je.

Govoreći za BBC u ponedjeljak, Stela Asanž rekla je da njen suprug ne bi preživio u američkom zatvoru, a slučaj je politički motivisan, prenosi Kliks.

"Ovaj slučaj će odrediti hoće li preživjeti ili umrijeti", rekla je.

Džulijan Asanž je zadržan u londonskom zatvoru Belmarš od 2019. godine dok traje slučaj američkog zahtjeva za izručenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana