Nadbiskup podnio ostavku nakon što se saznalo za pedofilsku aferu u crkvi
LONDON - Nadbiskup Kenterberija, Džastin Velbi, najavio je da će se povući, nakon što se suočio sa sve većim pritiskom da podnese ostavku zbog skandala o zlostavljanju.
Pritisak na Velbija se pojačao od prošlonedjeljnog objavljivanja izvještaja o crkvenom prikrivanju zlostavljanja Džona Smita u Velikoj Britaniji kasnih 1970-ih i početkom 1980-ih, a kasnije u Zimbabveu i Južnoj Africi.
Vjeruje se da su oko 130 dječaka bili žrtve zlostavljanja sveštenika, prenosi Gardijan.
Nezavisna analiza je utvrdila da bi on Smit mogao da bude priveden pravdi da je nadbiskup to zvanično prijavio policiji pre deceniju.
Velbi je prošle nedjelje rekao da je razmišljao o tome da podnese ostavku zbog svoje "sramne" odluke da ne reaguje na izvještaje o zlostavljanju koja je počinio Smit, kada je o njima obaviješten 2013.
Gardijan podsjeća da je Smit, moćan i harizmatični advokat, umro je 2018. godine.
Endru Mors, Smitova žrtva u vrijeme dok je bio učenik na Vinčester koledžu u Hempširu, rekao je da bi Velbi trebalo da podnese ostavku u znak solidarnosti sa žrtvama zlostavljanja.
On je u utorak za Bi-Bi-Si Radio 4 rekao da je Velbijevo priznanje da nije uradio dovoljno od 2013. "potvrda da je Džastin Velbi, zajedno sa bezbroj drugih članova anglikanske crkve, bio dio šeme zataškavanja zlostavljanja".
Mors je Smita opisao kao "predatora".
U ponedjeljak se Helen-En Hartli biskup Njukasla pridružila pozivima Vebliju da podnese ostavku.
"Mislim da je crkvi, kao nacionalnoj, uspostavljenoj crkvi, veoma teško da nastavi da bude moralni glas na bilo koji način...kada ne možemo da dovedemo svoju kuću u red u pogledu nečega što je tako važno (poput zlostavljanja)", rekla je Hartli.
Gardijan podsjeća da je Smit sadistički zlostavljao učenike koji su pohađali evangelističke hrišćanske praznične kampove kasnih 1970-ih i ranih 80-ih.
Tokom pet decenija, kaže se da je izložio čak 130 dječaka i mladića u Velikoj Britaniji i Africi traumatskim fizičkim, seksualnim, psihičkim i duhovnim napadima, što je trajno obilježilo njihove živote.
Kada je zlostavljanje otkriveno, Smitu je bilo dozvoljeno da se preseli u inostranstvo, gdje je nastavio da djeluje nekažnjeno, što je bilo poznato crkvenim zvaničnicima.
Umro je u 75. godini u Kejptaunu 2018. dok je bio pod istragom policije u Hempširu i "nikada nije priveden pravdi zbog zlostavljanja", navodi se u nezavisnom izvještaju Kita Makina objavljenom prošle nedjelje.
Velbi je volontirao u kampovima za odmor 1970-ih, ali je negirao bilo kakvu sumnju da je imao saznanja u vezi sa Smitom.
Međutim, u izvještaju se navodi da je to "malo vjerovatno".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.