CIIE zbližava Kinu i Afriku
Ova godina označava prekretnicu u odnosima Kine i Afrike. Na samitu Foruma o kinesko-afričkoj saradnji (FOCAC) 2024. u septembru, Kina je najavila da će jednostrano proširiti svoje tržište i obećala podršku afričkim proizvodima putem platformi kao što je "China International Import Expo" (CIIE).
Dva mjeseca kasnije, 7. CIIE je otvoren u Šangaju. Predstavljeni su razni afrički proizvodi, a održani su i pregovori o ulaganju, sa ciljem da se veliko kinesko tržište pretvori u veliku priliku.
Iskrenost Kine prikazana je svijetu kroz CIIE, kao i njeni principi pravih rezultata, prijateljstva i dobre volje prema Africi.
Od svog prvog izdanja 2018. godine, CIIE je iskoristio ogromne tržišne prednosti Kine i služio kao vitalna platforma za međunarodne nabavke, promociju investicija te otvorenost i saradnju. Kako Kina širi svoja vrata prema Africi, sve više poljoprivrednih proizvoda se pridružuje CIIE kako bi stekli svoje mjesto na kineskom tržištu.
- Etiopska kafa je opet bila primijećena na sajmu. Od svog debija 2019, etiopska kafa je stekla značajnu prepoznatljivost i povećanu vidljivost na kineskom tržištu - rekla je Rut Vondosen Tesfaje iz "ADDIS COFFEE".
-CIIE nudi jedinstvenu platformu za direktnu interakciju s potrošačima i distributerima, što će biti od neprocjenjive važnosti za unapređenje naših izvoznih strategija - rekla je Rut za Sinhuu u Šangaju, dodajući da je veliko kinesko tržište i sve veća potražnja za jedinstvenim proizvodima, kao što je kafa iz Etiopije, prisutni ogroman potencijal za afrička preduzeća.
Ovo je prvi CIIE za madagaskarske proizvode od ovčetine.
Kina je uvezla svoju prvu ovčetinu iz Afrike u septembru, kada je ovo meso ocarinjeno na carini Čangša u centralnoj Kini.
Majkl Anondraka, generalni direktor poljoprivrede i stočarstva u Ministarstvu poljoprivrede i stočarstva Madagaskara, rekao je za Sinhuu da će ogromno kinesko tržište dovesti do povećanja proizvodnju i ubrzati poljoprivrednu modernizaciju te afričke zemlje.
Tanzanijski med je takođe debitovao ove godine.
- Ovaj sajam je značajna prilika za kompanije koje posluju s medom širom Tanzanije, jer ne samo da utire put našim proizvodima da uđu na kinesko tržište, već i označava solidan korak za tanzanijske brendove meda na globalnom tržištu - rekao je Džekson Mponela, menadžer proizvodnje u "Tanzania Future Enterprises Company Limited".
Sa svojim avokadom "Kozeni Farming" iz Južne Afrike pridružio se ovogodišnjem sajmu po prvi put. Nkateko Khoza, izvršni direktor kompanije, rekao je da će kinesko tržište donijeti nove mogućnosti rasta južnoafričkoj industriji avokada, dodajući da će ta prilika omogućiti kompaniji da barem udvostruči svoj rast u narednih tri do pet godina.
Podrška politici
Filip Majburg šef grupe za trgovinu u "Standard Bank Business end Commercial Banking" rekao je za Sinhuu u pisanom intervjuu da je politička podrška jedan od glavnih pokretača rastuće ekonomske i trgovinske saradnje između Kine i Afrike.
On je objasnio da u okviru FOCAC-a postoje brojne inicijative koje podržavaju učešće afričkih zemalja u CIIE kako bi se olakšala trgovina.
Od 8. ministarske konferencije FOCAC-a 2021, Kina i Afrika su stalno napredovale u inicijativama foruma, uključujući “zeleni kanal” za afričke poljoprivredne proizvode koji ulaze u Kinu. Procesi inspekcije i karantina su ubrzani, a izuzeća od carina su proširena, što je pogodovalo afričkoj industriji cvijeća, avokada, citrusa, kafe i drugih poljoprivrednih proizvoda.
Kineske mjere promocije trgovine značajno su povećale afrički izvoz u Kinu. U prvih devet mjeseci ove godine kineski uvoz iz Afrike dostigao je 626,74 milijarde juana (oko 87 milijardi američkih dolara), što je povećanje od 10,3 posto u odnosu na prethodnu godinu, prema podacima Generalne uprave carina.
Ove godine CIIE je dočekao mauricijski šećer. Otkako je sporazum o slobodnoj trgovini Kine i Mauricijusa stupio na snagu 2021. godine, industrija šećera Mauricijusa uvidjela je prilike na kineskom tržištu.
Šećerna trska je jedna od najvažnijih kultura na ostrvu, koje je poznato kao Slatko ostrvo. Nekada je činila skoro trećinu BDP-a zemlje i preko 90 posto prihoda od izvoza, industrija šećera i dalje doprinosi preko dva posto BDP-a Mauricijusa. Deveš Dukira izvršni direktor "Mauricius Sugar Syndicate" rekao je za Sinhua da će dugoročni doprinos kineskog tržišta biti značajan, zahvaljujući CIIE i sporazumu o slobodnoj trgovini.
Globalni jug
Ove godine na CIIE-u je globalni jug uveliko predstavljen.
Sedmi međunarodni ekonomski forum "Hongćiao" istakao je "Održivi razvoj globalne saradnje juga i Kine i Afrike" kao ključnu temu za diskusiju, sa ciljem da ponudi uvid i preporuke za podsticanje inkluzivnog rasta u najmanje razvijenim zemljama.
Majburg je rekao da CIIE može igrati ključnu ulogu u pomaganju zemljama u razvoju da smanje siromaštvo i postignu održivi razvoj pružanjem pristupa novim tržištima, investicijama, tehnologiji i znanju.
-Kina je uvijek bila posvećena promovisanju saradnje jug-jug.
Tokom ovogodišnjeg samita FOCAC u Pekingu, Kina je objavila da je odlučila svim najnerazvijenijim zemljama koje imaju diplomatske odnose sa Kinom, uključujući 33 zemlje u Africi, dati nulti tarifni tretman za tarifne linije od 100 posto. Time je Kina postala prva velika zemlja u razvoju i prva velika ekonomija koja je poduzela takav korak.
-Akcioni plan, usvojen na samitu u Pekingu, u kojem je navedeno deset partnerskih inicijativa za usmjeravanje sljedeće faze kinesko-afričke saradnje, mogao bi imati dalekosežan uticaj na narod Afrike. Ono što cijenimo je činjenica da Kina otvara tržište za Afriku - rekao je izvršni direktor Afričkog instituta za politiku u Keniji Peter Kagvanja za Sinhuu.
Analiza agencije Sinhua nakon sedmog EKSPO-a u Šangaju
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.