Bivši urednik francuskog magazina L'ekpres radio kao sovjetski špijun 35 godina

Tanjug
Foto: Agencije

PARIZ- Francuski magazin L'ekpres otkrio je da je njegov istaknuti bivši urednik Filip Grumbah špijunirao za Sovjetski Savez 35 godina, pod pseudonimom 'Brok'.

Dokazi o Grumbahovoj špijunaži nalaze se u takozvanim Mitrohinovim dosijeima, nazvanim po sovjetskom majoru koji je prokrijumčario hiljade stranica dokumenata iz sovjetskih arhiva i predao ih Britaniji 1992. godine.

Među hiljadama stranica dokumenata nalaze se i podaci o zapadnjacima koji su špijunirali za Sovjetski Savez.

Prije nekoliko mjeseci, prijatelj Etjena Žirara, urednika L'ekpresa, obavijestio ga je da je poznanik koji je istraživao Mitrohinove dosijee naišao na ime ovog magazina u arihvama.

U dokumentima je pisalo da je agent po imenu Brok radio za sovjetsku obavještajnu službu KGB, a navedeni su biografski detalji koji su odgovarali Grumbahovim.

Prema Mitrohinovim dosijeima, samo između 1976. i 1978. godine Grumbah je dobio ekvivalent od 250.000 evra za svoje usluge KGB-u.

U tri druga navrata tokom 1970-ih, dobio je dodatni bonus jer je navodno bio jedan od 13 najboljih sovjetskih špijuna u Francuskoj.

U dosijeima je navedeno da je Grumbahu tokom predsjedničkih izbora u Francuskoj 1974. godine KGB dao lažne dosijee koji su imali za cilj da stvore tenzije između desničarskih kandidata.

Iako L'ekspres citira dokumente koji ukazuju da je Grumbahu povjerena misija "rješavanja delikatnih pitanja" i "veze sa predstavnicima i liderima političkih partija i grupa", malo je drugih konkretnih primjera da je Grumbah aktivno pomagao SSSR, piše Bi-Bi-Si i ocjenjuje da je to mogući razlog što je otpušten 1981. godine.

Dodaje se da su Sovjeti smatrali da je Grumbah "neiskren" i da je preuveličao svoju mogućnost da dostavi vrijedne informacije KGB-u.

Grumbah je rođen u jevrejskoj porodici u Parizu 1924. godine, a tokom Drugog svjetskog rata priključio se pokretu otpora i američkoj vojsci.

Zaposlio se u L'ekspresu 1954. i od tada bio okružen najmoćnijim ljudima u Francuskoj.

Preminuo je 2003. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana