Bajden domaćin šefici EU, raspravljaće o Kini i klimatskim subvencijama

Tanjug
Foto: Tanjug/AP

VAŠINGTON- Američki predsjednik Džozef Bajden sastaće se sutra u Bijeloj kući sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen.

Među temama će biti potencijalne sankcije protiv Kine zbog zabrinutosti da se Peking sprema da pošalje oružje Rusiji, kao i frustracije Evrope zbog planova Vašingtona da subvencioniše američke kompanije kroz Zakon o smanjenju inflacije.

Bajden i Fon der Lajenova će takođe razgovarati o koordinaciji SAD i EU u borbi protiv klimatske krize kroz ulaganje u čistu tehnologiju zasnovanu na sigurnim lancima snabdijevanja, navela je portparolka Bijele kuće Karin Žan-Pjer u saopštenju, prenosi Glas Amerike.

Sastanak je najnoviji u talasu diplomatije na visokom nivou sa evropskim liderima za koordinaciju podrške Ukrajini u njenoj odbrani godinu dana nakon početka ruskog napada. Bajden se prošle nedjelje u Vašingtonu sastao sa njemačkim kancelarom Olafom Šolcom. Prošlog mjeseca otputovao je u Kijev da se sastane sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, zatim u Varšavu da posjeti poljskog predsjednika Andžeja Dudu i lidere bukureštanske devetorke, podsjeća Glas Amerike.

Usred rata u Ukrajini, Evropa se utrkuje da okonča svoje oslanjanje na Rusiju u pogledu fosilnih goriva povećanjem domaće proizvodnje obnovljive energije.

Da bi se to postiglo, bio bi potreban veći pristup kritičnim mineralima kao što su litijum, kobalt i rijetki zemni metali, od kojih većinu prerađuje Kina.

"Kina proizvodi 98 odsto evropskih zaliha rijetkih ruda", rekla je Fon der Lajen tokom zajedničke konferencije za novinare sa kanadskim premijerom Džastinom Trudoom u Kingstonu, Ontario, ranije ove nedjelje. Navedeno je i da Evropa treba da smanji rizik od ove zavisnosti.

Fon der Lajen je, međutim, bila opreznija u pridruživanju Bajdenovoj administraciji u upozorenjima Kini da ne naoružava Moskvu u svojim ratnim naporima. Tokom konferencije za novinare sa Šolcom u Mesebergu u Njemačkoj, ranije ovog mjeseca, ona je rekla da "za sada nema dokaza" da to čini Kina i da je pitanje sankcija protiv Pekinga "hipotetičko pitanje".

Druga ključna tema je plan Bajdenove administracije da američkim kompanijama obezbijedi 369 milijardi dolara zelenih subvencija i poreskih kredita sa ciljem da se prepolovi emisija ugljenika do 2030. godine u skladu sa Zakonom o smanjenju inflacije iz 2022, koji EU smatra diskriminatornim. U oktobru je formirana specijalna radna grupa koja treba da se pozabavi ovim problemima i izbjegne transatlantsku trku za subvencije.

Očekuje se da će Bajden i Fon der Lajen započeti pregovore kako bi se Uniji omogućila da dobije status sličan statusu partnera u slobodnoj trgovini i tako bude izuzeta od klauzule Zakona o smanjenju inflacije, koja zahtijeva da određeni procenat minerala koji se koriste u proizvodnji baterija budu domaće proizvodnje ili potiču od slobodnog trgovinskog partnera.

 EU i Kanada rade na uspostavljanju "zelenog saveza" za razvoj odgovarajućih ekonomija koje su "klimatski neutralne, kružne i resursno efikasne".

Očekuje se da će Bajden koordinirati napore u svojoj posjeti Kanadi kasnije ovog mjeseca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana