Zločin u Goraždevcu 18 godina bez kazne

Srna
Foto: Agencije

GORAŽDEVAC - Na današnji dan prije 18 godina nepoznate osobe su iz automatskog oružja pucale na grupu od pedesetak srpske djece na rijeci Bistrici u Goraždevcu i tom prilikom ubile Ivana Jovovića (19) i Panteliju Dakića (12), a ranile njih četvoro.

Kao i prethodnih godina, u Crkvi Presvete Bogorodice u Goraždevcu danas će biti služen parastos u prisustvu porodica stradalih srpskih mladića, crkvenih velikodostojnika Eparhije raško-prizrenske i predstavnika Srpske liste.

Iz Goraždevca poručuju da neće prestati da traže od srpskih i međunarodnih vlasti da zločinci budu pronađeni i izvedeni pred lice pravde, jer se skrivanjem istine o zločinu na Bistrici zaokružuje projekat stvaranja fantomske države Kosovo na srpskoj žrtvi.

Roditelji stradalih dječaka godinama ponavljaju da se zna ko su počinioci zločina, ali da su oni zaštićeni.

Oni ističu da iz Goraždevca u svijet mora otići apel da odgovorni iz Kfora i Unmika, posebno tadašnji šefovi Unmik policije Štefan Feler i Unmika Marti Ahtisari, moraju da odgovaraju zato što nisu ispunili obećanje da će "prevrnuti svaki kamen da pronađu zločince i izvedu ih pred lice pravde".

Bogdan Bukumirić, koji je prije 18 godine teško povrijeđen u napadu Albanaca na grupu srpske djece u Goraždevcu, kaže da je neprihvatljivo obrazloženje međunarodne zajednice da je istraga ovog zločina obustavljena zbog nedostatka dokaza i poručio da je i prikrivanje zločina veliki zločin.

Bukumirić kaže da je u napadu zadobio sedam prostrelnih rana i ostao bez slezine i dijela lobanje i da je tužan zato što 18 godina čeka poziv iz međunarodne zajednice tokom kojeg će mu reći da je neko priveden i da će mu se sudi za zlodjela koja je uradio.

"Moje rane i rane porodica poginulih to zaslužuju", poručio je Bukumirić, koji je kao petnaestogodišnjak preživio napad Albanaca, iako su mu ljekari davali samočetiri odsto šansi.

On je naveo da je nekoliko puta pisao međunarodnoj zajednici tražeći odgovor na pitanje ko je i zašto pucao na djecu na Bistrici, a da je 2011. godine dobio odgovor da je istraga zvanično obustavljena zbog nedostatka dokaza.

Bukumirić ističe da ga je taj odgovor zabolio više nego rane i sve teške operacije koje je imao i da je nevjerovatno da na tako malom prostoru nisu mogli da pronađu dokaze i uhapse počinioce.

"To mi je neprihvatljivo jer dokaz sam ja, moje povrijede koje su i nakon 18 godina vidljive, dokaz su Dragana, Đorđe, Marko. Dokaz su i Pantelija i Ivan koji nažalost nisu živi. Dokaz je i 78 čaura koje su pronađene na Bistrici. I prikrivanje zločina je jedan veliki zločin", rekao je Bukumirić.

Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković poručio je, na 18. godišnjicu ubistva dvoje i ranjavanja četvoro srpske dece u Goraždevcu, da sve dok postoji i jedan Srbin, kako na Kosovu i Metohiji, tako i u ostalom delu Srbije, zločin u Goraždevcu ne smije i neće biti zaboravljen.

"Nastavićemo da se borimo za trajnu stabilizaciju prilika u našoj južnoj pokrajini, ali i međunarodna zajednica i naše komšije Albanci treba da znaju da se budućnost srpsko-albanskih odnosa ne može graditi na nerasvetljenim zločinima i zataškavanju istine", istakao je Petković, a saopštila Kancelarija za KiM.

Petković je naglasio da su ugašeni mladi životi simbol mučeništva i stradalništva srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i nepojmljive ideologije mržnje usmjerene ka čitavom jednom narodu, ali i pokazatelj da zlo nikada ne miruje i da je trajan i održiv mir nešto što nam je neophodno i za šta moramo da se zalažemo i izborimo.

"Zločin u Goraždevcu jedan je od četiri najveća zločina nad Srbima od 1999. godine i dolaska međunarodnih misija na Kosovo i Metohiju, pored ubistva žetelaca u Starom Gracku, ubistva porodice Stolić u Obiliću i putnika autobusa ''Niš-ekspres'', kod Podujeva",rekao je Petković.

Euleksov tužilac je 25. decembra 2010. godine donio skandaloznu odluku i zvanično obustavio istragu u tom postupku, podsjetio je Petković i istakao da je neuspjeh međunarodnog pravosuđa u rasvetljavanju zločina nad srpskim stanovništvom neizbrisiva mrlja na obrazu onih čiji su osnovni zadatak i dužnost bili uspostavljanje vladavine prava i zakona na poratnom Kosovu i Metohiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana