Vučić: Nikad neću potpisati nijedan dokument štetan po Srbiju

Tanjug
Foto: Tanjug

BEOGRAD- Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas da neće priznati nezavisnost Kosova, ni porsredno ni neposredno, ni direktno ni indirektno, niti će potpisati bilo kakva dokumenta štetna po Srbiju, ili bilo šta što bi moglo da doprinese rušenju integriteta države ili da je zauvek ograniči na nešto što nije Republika Srbija, već mnogo manja teritorija.

Vučić je tako odgovorio na pitanja poslanika „Ujedinjnih“ Vladete Jankovića u toku skupštinske rasprave o KiM.

Janković ga je pitao da li je moguće da se Skupština na neki način uključi u rješavnje problema KiM, da li je tačno da je u posljednjem razgovoru sa Aljbinom Kurtijem usvojio njegov uslov da se razgovara na bazi reciprociteta, te da mu objasni šta znače pojmovi sveobuhvatna normalizacija, međusobno obavezujući sporazum ili „model dvije Njemačke“, jer sve to, po njegovom uvjerenju, znači priznanje Kosova, makar se ono ne pominjalo eksplicitno.

Predsjednik je odgovorio da nema ništa protiv da se uključi i parlament, jer bi njemu samom bilo lakše, ali da se boji da će to doprinijeti da ne budemo efikasni u rješavanju problema i da neće biti šanse da se da dođe do dogovora oko bilo čega, već da će se ići ka sukobu sa Albancima.

Kada je riječ o tome da je pristao na Kurtijev reciprocitet, Vučić je istakao da je to potpuna dezinformacija, te da mu je, upravo suprotno, rekao da to što govori, može nekom drugom da priča, jer su to gluposti.

„I to sam ponovio 10 puta, kao i Šaipu Kamberiju juče. To u lice kažem njima i vama pred javnosti“, rekao je Vučić.

Na pitanje oko priznanja, konstatovao je da je Janković pomenuo tri različite stvari, od kojih je termin „sveobuhvatna normalizacija“, sintagma upisana u pregovarački okvir, u Poglavlje 35, kada smo otvarali pregovore sa EU.

Tada je, dodaje, uzet jedan uopšten termin, kojim oni smatraju direktnu ili indirektnu formu priznanja, dok mi, kaže, govorimo da to nije to, pa se svi prave da ne razumiju šta ko misli.

Model dvije Nemačke, dodaje, ne podrazumijeva formalno priznanje naše vlade, ali kojim druga strana misli da ćemo im dozvoliti ulazak u UN.

„Ne pada mi na pamet da potpisujem bilo šta ne bez skupštine, nego bez naroda. Bilo šta od toga, mora na referendum, da se pita narod. A, pošto od posla nema ništa... Što se mene tiče, ni posredna ili neposredna, ni direktna ili indirekta nezavisnost Kosova. I ne tražim ''smokvin list'' za pokrivanje neke strašne istine ili da bih spasao sebe“, rekao je Vučić.

Poručio je da mu ne pada na pamet da potpisuje bilo kakva štetna dokumenta niti bilo šta što bi moglo da doprinese rušenju integriteta zemlje, ili da je zauvek ograniči na nešto što nije Republika Srbije, već mnogo manja teritorija.

Janković je rekao da on izvještaj o KiM neće podržati zato što smatra da je nečitak, vrlo često nerazumljiv i zakasnio.

On je naveo i da je jedinstva bilo u periodu kada je pred skupštinu dolazio tim stručnjaka, koji je vodio pregovore, koji je predstavljao šta je učinjeno i šta se namjerava, tražio saglasnost i dobijao je od parlamenta, uključujući i SRS, i kasnije SNS.

To je, dodao je, bila „impresivna demonstracija nacionalnog jedinstva“, i donijelo je rezultat, navodeći da je to period kada je bilježen rast od 6,5 odsto, bilo slobode štampe, fer izbora, kada je životni standard rastao, te da je oboren Ahtisarijev plan pred SB UN, a međunarodna zajednica dovedena u položaj da isforsira proglašenje nezavisnosti Kosova, što je, kaže, čitav slobodni i razumni svet osudio.

Vučić je na to odgovorio da se u vrijeme kada se taj tim stručnjaka borio, Srbija nije izborila ni sa čim, već je to, kaže, vreme naših najvećih gubitaka, iako ni ''90-e nisu bile dobre za zemlju.

Dodao je da je od 2000. krenuo raspad države, pa državne zajednice, da bi 2006. Crna Gora donela odluku da postane nezavisna, dok se 2004. desio pogrom Srba na KiM, a 2008. Kosovo jednostrano proglasilo nezavisnost.

„Kada govorite o našem patriotizmu i razumevanju obaveza, ponosan sam na to. Lično me je zvao Nikitović, Tomislav Nikolić je razgovarao sa Vojislavom Koštunicom, i za sve što su nas pozvali, učinili smo. Pozvali članstvo i narod, i nije nam bilo teško, misleći da je sve što učinimo za zemlju, bolje, nego da idemo protiv vlasti, ikao nismo imali baš lepo misšljenje o njoj. To je bila naša dužnost, nismo na to gledali kao na uslugu“, rekao je Vučić.

Dodao je da je već razgovarao i sa SPC, sa Nacionalnim knventom, predsjednikom SANU, da svi oni imaju različite stavove, a na komentar o slobodi štampe, odgovorio:

„Nemojte o tome, molim vas. Nije postojala nijedna novina, ni TV, ni srpski N1, Nova S, nijedna TV na kojoj je mogao bilo ko bilo šta da kaže, a 2009. usledila je najgora reforma pravosuđa. A, još gore od toga je pitanje životnog standarda i ekonomije, posebno 2008. godine, kada je 400.000 ljudi ostalo bez posla, a fabike unistštene. Samo da se ne vraćamo u taj životni standard“, rekao je Vučić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana