Tamari Vučić uručeni ključevi egipatskog grada Asuana

Tanjug
Foto: Tanjug/AP

KAIRO - Supruga predsjednika Republike Srbije Tamara Vučić nastavila je učešće na Konferenciji Unije arapskih žena u Egiptu, a nakon jučerašnjeg panela u Kairu, govorila je na Investicionom samitu u gradu Asuan.

Tom prilikom, guverner Asuana Ismail Kamal uručio je Tamari Vučić ključeve tog grada, kao simbol prijateljstva i saradnje Srbije i Egipta.

Tamara Vučić je u Asuanu ponovila da je najvažniji zadatak učesnika konferencije da pruže odgovore i rješenja na neka od gorućih pitanja u svijetu, kako bi ga učinili boljim mjestom za život. 

Istakla je da održivi razvoj, kome cijeli svijet bar nominalno teži, nije moguć bez održivog mira koji zahtjeva ne samo sprečavanje izbijanja sukoba, već i deeskalaciju postojećih. 

"Ovo uključuje rešavanje njihovih osnovnih uzroka, pomaganje zaraćenim stranama u okončanju neprijateljstava i stvaranje uslova za oporavak, obnovu i razvoj", navela je Vučić.

Prema njenim riječima, za prevazilaženje ovih dubokih poremećaja potrebna je bliska i posvećena saradnja koja ujedinjuje široku koaliciju zemalja, a samo povratak za pregovarački sto može vratiti nadu u bolju budućnost. 

"I taj okrugli sto simbolično neguje ravnopravnost. Zanimljivo je da se prvi okrugli sto, ključan koncept u diplomatiji i ravnopravnom dijalogu, dogodio na tlu današnje Srbije, u prelepom gradu Sremskim Karlovcima”, rekla je Vučić.

Ona je ukazala na značaj saradnje između zemalja i istakla da je potrebno njegovati dobre odnose i uložiti napor kako bi se oni održali. 

“Republika Egipat zauzima posebno mesto u mom srcu. Ovaj osećaj bliskosti je, bez sumnje, značajno proizašao iz ličnog, otvorenog i iskreno prijateljskog odnosa koji delim sa gospođom Entisar El-Sisi, prvom damom Egipta, kao svojevrsnim 'ogledalom' jakih, tradicionalno bliskih, prijateljskih veza između srpskog i egipatskog naroda – veze dodatno ojačane uspostavljanjem strateškog partnerstva između Srbije i Egipta", navela je Tamara Vučić.

Dodala je da brojni pokazatelji odražavaju brz razvoj 116 godina dugih bilateralnih odnosa dvije zemlje: od posjeta na visokom nivou, poslovnih foruma, potpisivanja Sporazuma o slobodnoj trgovini, do kulturne saradnje. 

Ukazala je da dobri odnosi ne nastaju sami od sebe, već se grade, među ljudima i među narodima. 

"Osnova tradicionalne bliskosti i istorijske saradnje, posebno kroz Pokret nesvrstanih, je korisna, ali nije dovoljna. Dobri odnosi zahtevaju trud, rad i stalno negovanje. Ovo je posebno tačno danas, pošto se svet suočava sa nizom izazova: ekonomskom neizvesnošću, sukobima koji eskaliraju u otvoreni rat, nestabilnošću, fragmentacijom i raspadom prethodnih tradicionalnih saveza, što sve doprinosi geopolitičkoj recesiji”, rekla je Vučić.

Ona je istakla da je Srbija, kao nacija posvećena miru i dobrosusjedskim odnosima, u duhu slobode i širokih vidika, otvorena za saradnju sa partnerima širom svijeta i spremna da doprinese postizanju održivog razvoja kao zajedničkog nasljeđa naše civilizacije. 

 “Zbog toga nam je važna izgradnja mostova, stvaranja globalnih partnerstava u duhu razumevanja, tolerancije i saradnje, kao i posvećenosti aktivnom učešću u svim inicijativama koje imaju za cilj rešavanje današnjih izazova. Čineći to, ne smemo zanemariti empatiju i solidarnost kao deo trajnog nasleđa koje treba da ostavimo budućim generacijama. Nije slučajno što o tome govorimo ovde, na izvoru hiljadugodišnje civilizacije, slaveći dostignuća ljudske misli, koja svojom veličinom kao da nas podseća i vodi ka dobroti, pravim vrednostima i međusobnog uvažavanja i saradnje”, naglasila je Tamara Vučić.

Ovo je 27. izdanje Konferencije Unije arapskih žena investitora, na kojem supruga predsjednika Srbije učestvuje treći put zaredom. 

Drugog dana konferencije, u Asuanu, osim Tamare Vučić, govorili su i ministarka za pokrajinske poslove i razvoj Judit Mkvanda, generalni sekretar Arapskih privrednih komora Kaled Hanafi i mnogi drugi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana