Stupar: Obavezni vojni rok ključ za odbranu neutralnosti

Tanjug
Stupar: Obavezni vojni rok ključ za odbranu neutralnosti

BEOGRAD – General Milorad Stupar izjavio je danas da je odluka državnih i vojnih organa Srbije da je naša država vojno neutralna, kao i da je glavni uslov vojne neutralnosti i njenog priznanja kod drugih međunarodnih aktera obavezni vojni rok.

Stupar je za Tanjug rekao da su Srbija i srpski narod i dalje pod tzv. višedimenzionalnom agresijom, odnosno hibridnim ratom koji je nastavljen poslije NATO agresije 1999. godine, a da je vojska garant vojne neutralnosti.

„Da biste bili vojno neutralni, vi trebate da budete moćni i da imate takav sistem odbrane da vas drugi priznaju kao vojno neutralne. Znači da vas priznaju NATO savez, Amerika, Rusija, da ste vojno sposobni i da možete biti vojno neutralni. Ta vojna neutralnost počiva na konceptu totalne odbrane. Koncept totalne odbrane podrazumijeva da svi subjekti u društvu, od predsjednika države do običnog građanina, imaju pravo i obavezu da brane ovu zemlju i da se obučavaju da je brane. Taj koncept totalne odbrane ima temelj na obaveznom služenju vojnog roka,“ objasnio je Stupar.

On je dodao da sloboda koju mladi danas uživaju u demokratskom društvu, ukoliko se ne brani, može da bude oteta.

Stupar je naveo da treba praviti razliku između obuke jedinica i obuke pojedinca.

„Kada kažemo 75 dana, naš građanin ima 30 dana individualne obuke, gdje od regruta postaje vojnik. Tokom drugih 30 dana se obučava za specijalnost, odnosno radno mjesto, dok se u posljednjih 15 dana obučavaju za osnovne jedinice odjeljenja,“ objasnio je Stupar.

On je dodao da će se svake godine nakon odsluženog roka vršiti vježba u trajanju od 15 dana - tzv. pasivna rezerva.

Profesor bezbjednosnih nauka Miroslav Bjegović rekao je da su mladi u Srbiji sposobni za služenje vojnog roka, ali da je njima osjećaj bio „zagubljen“ kada je zamrznuta odluka o obaveznom služenju vojnog roka 2011. godine.

„Ono što je sigurno je da svaki mlad čovjek iz Srbije osjeća u sebi taj iskonski dio da se na neki način oduži svojoj državi, svom narodu i da kroz taj dio obuke, koji će, kako je već rečeno, trajati 75 dana, stekne ono što je u civilstvu apsolutno nemoguće,“ rekao je Bjegović za Tanjug.

On je dodao da ne treba imati bilo kakvu vrstu zablude da mlade generacije u Srbiji ne osjećaju u sebi „taj ponos i želju“ da se nađu u takvim redovima.

„Od septembra sljedeće godine, kada je planirana prva generacija naših regruta da se nađe na obuci, to jest u kasarnama, čućemo njihove prave utiske. Mislim da je to samo ponos svima nama, pa i onima koji smo roditelji, da se naša djeca nađu u našem srpskom stroju,“ istakao je Bjegović.

Na pitanje šta će biti sa onima koji studiraju i sa onima koji su zaposleni, a spadaju u grupu koja treba da služi obavezni vojni rok, Bjegović je rekao da svi oni koji se nalaze u radnom odnosu po samom dobijanju poziva, taj radni odnos će biti zamrznut i oni će biti upućeni na odsluženje vojnog roka od 75 dana.

Studenti će po završetku studija dobiti poziv za služenje vojnog roka, dodao je on.

Bjegović je naveo da bi civilno služenje vojske trebalo da podrazumijeva samo služenje bez naoružanja i bez obuke sa naoružanjem.

„Ostale radnje, kao što su pripremanje obroka, pripremanje hrane, koje podrazumijevaju civilno služenje, obuku u kriznim situacijama, protivpožarnu obuku – sve je to dio gdje vojska ili mladi regruti mogu i treba da nauče. Biće tamo izvršena dobra i zdrava preraspodjela, gdje je svaki regrut ključan u zajedničkom sistemu koncepta odbrane i naravno da se i o tome vodi računa,“ istakao je profesor bezbjednosnih nauka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana