Strategija Prištine protiv terorizma cilja na sjever KiM

Tanjug
Strategija Prištine protiv terorizma cilja na sjever KiM

PRIŠTINA - Vlada privremenih prištinskih institucija je, u nacrtu nove strategije za sprečavanje i borbu protiv terorizma u narednih pet godina, identifikovala grupe, organizacije i pokrete koji navodno promovišu separatizam, a koji su uglavnom usmjereni, kako se navodi, na sjever Kosmeta sa srpskom većinom.

Prema tom dokumentu, te organizacije povremeno, kako se tvrdi, "koriste nasilje za postizanje političkih ciljeva i izazivanje  međunacionalnih incidenata", objavila je danas "Koha".

U dokumentu, koji je sačinilo ministarstvo unutrašnjih poslova privremenih prištinskih institucija, ističe se da navedene grupe, pokreti i organizacije imaju za cilj "destabilizaciju bezbjednosne situacije i demokratskog poretka".

U dokumentu se ističe da, "uprkos napretku" koji je postignut u međuetničkim odnosima Srba i Albanaca na samoproglašenom Kosovu, i dalje postoje tenzije i da su grupe, organizacije i pokreti koji navodno promovišu separatizam uglavnom usmjereni na sjever, ali sa, kako se navodi, tendencijom širenja i na druge regione.

Predstavnici civilnog društva, koji su učestvovali u raspravama o ovoj strategiji, ocijenili su da je u porastu desničarski ekstremizam.

Iako se u strategiji ne pominju imena, predstavnici privremenih prištinskih institucija su u nekim slučajevima identifikovali organizacije za koje se sumnja, kako je prenijela „Koha“, da su se "infiltrirale na sjever" sa većinskim srpskim stanovništvom tokom perioda kada su bile postavljene barikade.

„Koha“ podsjeća da predsjednica privremenih institucija u Prištini Vjosa Osmani tvrdi da plaćenici ruske paravojne organizacije "Vagner" sarađuju sa, kako je navela, "srpskim paravojnim formacijama" u švercu oružja i vojnih uniformi.

Još jedna prijetnja koja se pominje u strategiji su islamističke ideologije koje se šire na tzv. Kosovu sa Bliskog istoka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana