Slijedi rekonstrukcija zgrade SANU

Srna
Foto: Wikipedia / Srđan Vesić

BEOGRAD- Palata u kojoj je smještena Srpska akademija nauka i umetnosti /SANU/ u Knez Mihailovoj ulici, u centru Beograda, biće rekonstruisana i dograđena.

Urbanistički projekat za obnovu od 23. novembra biće na javnoj prezentaciji u Gradskoj upravi Beograda. Prema planu, biće obnovljene i preuređene pojedine prostorije, a fasada će biti sanirana kako bi joj se vratio izvorni izgled, pišu "Večernje novosti".

Osim obnove postojeće zgrade, planirana je i dogradnja atrijuma u multifunkcionalnu dvoranu na mjestu gdje se trenutno nalazi biblioteka sa prizemljem i međuspratom.

Najvišoj naučnoj i umjetničkoj ustanovi u Srbiji, izgrađenoj u prvoj polovini 20. vijeka, vratiće se stari i dodati novi obrisi, ali pod budnim okom Zavoda za zaštitu spomenika kulture i javnosti, budući da je kulturno dobro od 1964. godine pod najstrožim režimom zaštite.

Zgrada SANU projektovana je u stilu eklekticizma sa neobaroknim i art nuvo uticajima odnosno pripada kasnoj, akademiziranoj secesiji. U urbanističkom projektu se navodi da prostorno-programskim konceptom rekonstrukcije mora da se postigne očuvanje izgleda fasade i dekorativnih elemenata, kao i gabarita zgrade.

Od ovog stava se može jedino odstupiti u dijelu objekta atrijuma gdje će se dograditi multifunkcionalna dvorana.

U okviru rekonstrukcije, potrebno je na fasade vratiti pojedine arhitektonske elemente, izvorno stanje, kupolu sa novom geometrijom, shodno istorijskom stanju sa dekorativnim elementima.

Kako se navodi u planu, na međuspratnoj etaži zamišljeni su pomoćni izlagački i prezentacioni prostori Galerije nauke i tehnike i Galerije likovnih i muzičkih umetnosti.

Multifunkcionalna dvorana treba da bude uklopljena u postojeći kontekst zgrade, a biće projektovana sa holskim prostorom i pratećim sadržajima za funkciju SANU, a povremeno za širu javnost.

 Biblioteka će biti izmještena iz prizemlja u suteren zbog velikog opterećenja od tereta knjiga koje potencijalno mogu da ugroze konstrukciju.

Klupski prostori će se približiti krugu prostorija namijenjenih javnim zbivanjima kako bi bili lakše pristupačni prije i poslije značajnog okupljanja u zgradi.

Iz centralnog hola predviđena je direktna veza sa Galerijom likovne i muzičke umetnosti i Galerijom nauke i tehnike.

Naspram stepeništa, neposredno pored klupskih proistorija, projektovana je unutrašnja bašta sa garniturama za sjednje okružena zelenilom.

Objekat SANU podignut je na temeljima postavljenim prije Prvog svjetskog rata, od 1920. do 1924. godine prema zamisli Dragutina Đorđevića i Andra Stevanovića.

SANU se nije odmah po završetku gradnje uselila u prostorije koje su bile namjenski građene u ove svrhe, već je zgrada bila prvo izdata u zakup.

Nakon što je oštećena tokom Drugog svjetskog rata, kada je korištena za zabavu i odmor njemačkih vojnika, 1949. godine je donesena odluka o adaptaciji zgrade SANU.

Projekat su radili arhitekte Grigorije Samojlov i Đorđe Smiljanić, a adaptacija je započeta 1950. godine.

Samojlov i Smiljanić mijenjaju i prilagođavaju funkcionalnu organizaciju i enterijer SANU zahtijevanoj naučnoj namjeni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana