Puhača: U OŠ "Vladislav Ribnikar" po šest policajaca u svakoj smeni

Tanjug
Puhača: U OŠ "Vladislav Ribnikar" po šest policajaca u svakoj smeni

BEOGRAD - Jasmina Puhača iz Službe za suzbijanje kriminala Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije, izjavila je sinoć da će u narednom periodu u beogradskoj Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" biti raspoređeno po šest policajaca u obje smjene.

-S obzirom na to da je bio prvi dan nastave posle tragedije, pojačano je prisustvo policajaca u OŠ „Vladislav Ribnikar“, jer je situacija prilično specifična, pa je procenjeno da je bezbednost škole i učenika nešto najvažnije među prioritetima MUP-a Srbije - rekla je Puhača Tanjugu.

Dodala je da je jako važno da se ostvari dobra saradnja sa nastavnicima i učenicima škole, da prisustvo policijskih službenika stvori utisak sigurnosti kod djece i nastavnog osoblja. -Policijski službenici, pored toga što su tamo fizički, oni su u obavezi da, ukoliko im se obrati učenik ili neko od članova nastavnog osoblja, da reaguju tako što će preduzeti određene mere i radnje koje su u opisu posla policijskih službenika. Ukoliko se desi nekakav događaj koji je između učenika u školi u obavezi su da o tome obaveste pedagošku službu škole koje ima svoje mehanizme za rešavanje nasilja u školama - navela je Puhača.

Naglasila je da, ukoliko incident izlazi iz domena i postupanja nadležne škole, policijski službenici preduzimaju svoje mjere i radnje koje su u njihovom opisu i o svakom događaju obavještavaju Centar za socijalni rad, koji je nezaobilazna karika u zaštiti djece od nasilja.

-U ovom periodu dok traju mere Vlade, u 1.832 državne i privatne škole u Srbiji i u 4.180 objekata, angažovano je više od 3.500 policijskih službenika i to je dovoljno da pokriju sve škole. Svaka škola imaće jednog do dva policijska službenika koji će biti zaduženi za određenu školu - navela je Puhača.

Dodala je da je u ranijem periodu bila nešto drugačija situacija, jer je jedan policijski službenik pokrivao jednu i više škola. Što se tiče odnosa učenika i policije, Puhača kaže da je sasvim zadovoljavajući i vrlo korektan.

Što se tiče kampanje za predaju oružja koju sprovodi MUP, Puhača kaže da je to najuspješnija akcija do sada, da joj ranije akcije nisu bile ni blizu i da ju je pohvalila i EU.

-Procena je da će biti predato više od 90 odsto koje je ilegalno u posedu građana. Prema poslednjim podacima, od 8. maja do 21. maja do 19 časova, predato je nelegalnog, neregistrovanog i oružja koje je ostalo posle smrti vlasnika 26.731 komada oružja, 1.362.242 komada municije i 6.848 minsko-eksplozivnih sredstava - rekla je Puhača. Dodaje da je ovo dobar momenta da se građani Srbije pozovu da u narednom periodu pokažu visok stepen odgovornosti.

-Oružje se može predati svakog dana od sedam-19 časova. Ukoliko ne mogu da donesu oružje, građani mogu da pozovu policiju koja će doći na adresu i preuzeće oružje koje građani predaju. Ono što je važno, prilikom predaje oružja građani nisu u obavezi da se legetimišu, niti će snostiti bilo kakve zakonske posledice za posedovanje neregistrovanog oružja - naglasila je Puhača.

Na pitanje o lažnim dojavama o postavljenim bombama, Puhača je istakla da se svaki poziv i prijava o postavljenoj bombi razmatra sa posebnom pažnjom.

-U poslednjih godinu dana bilo je više desetina hiljada prijava o postovljenim bombama i to su sve bile lažne dojave, ali to svakako otežava rad policije, jer zahteva njeno dodatno angažovanje -poručila je Puhača.

Rekla je da lažne prijave dolaze uglavnom sa inostranih brojeva telefona i imejl adresa i da su u te istrage uključene strane policije.

-Ohrabrujuće je da su neke od tih osoba identifikovane i podnete su krivične prijave, a neki su identifikovani, ali nisu još uhapšeni. U većini slučajeva u pitanju su deca, lica koja nisu napunila 14 godina, koja nisu krivično odgovorna. Velika je informisanost dece velika u tom pogledu, ali ima i starijih koji zloupotrebljavaju tu činjenicu - rekla je Puhača.

Konstatovala je da lažne dojave o bombama unose poseban nemir u škole, i među djecu i među nastavnike, i stvara sliku o nebezbjednom životu koja nije stvarna i da je važno boriti se protiv takve pojave.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana