Predstavnici zemalja članica Savjeta bezbjednosti UN: Vratiti se dijalogu pod okriljem EU

Tanjug
Predstavnici zemalja članica Savjeta bezbjednosti UN: Vratiti se dijalogu pod okriljem EU

NjUJORK - Predstavnici zemalja članica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija večeras su, tokom sednice na kojoj se razmatra šestomjesečni izvještaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o situaciji na KIM, pozvali Beograd i Prištinu da se vrate dijalogu pod okriljem Evropske unije.

Predstavnik Kine rekao je da Kina podržava Beograd i Prištinu u postizanju obostrano prihvatljivog rješenja u okviru Rezolucije 1244 Savjeta bezbjednosti UN, kroz dijalog i konsultacije i naglasio da bi u tom procesu trebalo u potpunosti da se poštuju suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet Srbije.

"Ne bi trebalo da postoje dvostruki standardi", rekao je on.

On je rekao da je poziciija Kina o stavu prema KiM konszistentna i jasna i istakao da je uspostavljanje Zajednice srpskih opština važna komponenta Briselskog sporazuma. 

Ukazao je i da se na sjeveru KiM bilježe učestali nasilni bezbednosni incidenti, što izaziva veliku zabrinutost i poručio da se Kina protivi jednostranim akcijama prištinskih vlasti, koje podižu tenzije i pogoršavaju sukobe. 

 "Pozivamo ih da se vrate na pravi put dijaloga", rekao je on i poručio da bi trebalo da se ispune sve obaveze i uklone prepreke za nastavak dijaloga.

Podsjetio je da je prije 20 godina na teritoriji KiM bio "tragičan rat", a da je prije 100 godina ono što se dogodilo na Balkanu promijenilo tok istorije. 

"Svijet je već u haosu, ne bi trebalo dodati Kosovo tome", naveo je on i dodao da međunarodna zajednica treba da radi na tome da održi bezbjednost, mir i stabilnost na KIM, a da je Kina spremna da radi sa svim stranma

Predstavnik SAD ponovio je posvećenost SAD održavanju stabilnosti na Zapadnom Balkanu i poručio da SAD snažno osuđuju nasilje koje su, kako je naveo, izveli naoružani napadači 24. septembra na sjeveru KiM.

On je ocijenio da je "napad 24. septembra otkrio direktnu prijetnju po bezbjednost kosovskih građana i ugrozio osoblje NATO i EU" i zatražio punu odgovornost izvršioca u skladu sa vladavinom prava. 

Predstavnik SAD je rekao da pojedinci treba da budu izručeni ili krivično gonjeni. 

"SAD blisko sarađuju sa partnerima iz EU i NATO kako bi pomogli da se održi mir na sjeveru Kosova i kako bi odvratili od eskalacionih mjera obje strane", rekao je on. 

On je pozvao Beograd i Prištinu da se odmah vrate dijalogu pod okriljem EU i preduzmu konkretne korake za napredak.

"Važno je da napreduju u primjeni svih obaveza iz dijaloga. SAD nastavljaju da podržavaju dijalog koji se vodi pod posredstvom EU, to je najbolji put za rešavanje pitanja između Srbije i Kosova", rekao je on i dodao da će SAD ostati blisko angažovane u podržavanju rada svojih evropskih partnera. 

Pozdravio je i povećan broj i vidljivost NATO Snaga na KIM i zatražio da se ukine misija Unmika. 

Zamjenica stalnog predstavnika Francuske u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija Natali Estival-Broudherst rekla je večeras da Beograd i Priština moraju što pre da se vrate za pregovarački sto i dijalog pod okriljem Evropske unije.

"Politička situacija se pogoršava na Kosovu, posebno u posljednjih šest mjeseci. Događaji od 24. su samo posljednji primjer. Francuska osuđuje te incidente, i nada se da će odgovorni biti izvedeni pred lice pravde. Srbija i Kosovo moraju bezuslovno da se vrate dijalogu pod okriljem EU da bi normalizovali odnose. Očekujemo od strana da će poštovati svoje obaveze i implementirati sve odredbe iz ranijih sporazuma", rekla je Estival-Broudherst. 

Ona je rekla da Francuska očekuje i formiranje Zajednice srpskih opština, kao i učešće građana sa sjevera na lokalnim izborima.

"Francuska želi Zapani Balkan u EU što prije je moguće. Potrebno je pomirenje, vladavina zakona na Kosovu. Francuska ostaje privržena normalizaciji odnosa Srbije i Kosova. Nesuglasice se mogu riješiti samo mirno, uz obostrano poštovanje i dijalog", poručila je ona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana