Požari na zapadu SAD, gradić Molden skoro uništen

Tanjug
Požari na zapadu SAD, gradić Molden skoro uništen

SIJETL - Šumski požari, podstaknuti jakim vjetrom i visokim temperaturama bez presedana, nekontrolisano su u utorak bijesnili širom američkog zapada, uključujući u gradiću Moldenu u saveznoj američkoj državi Vašington.

Požari predstavljaju prijetnju i po zajednice u saveznim državama Oregon i Kalifornija.

Vatrogasci i hitne službe tragali su u utorak za građanima u Moldenu, koji je udaljen oko 480 kilometara istočno od Sijetla, dan nakon što je u vatrenoj oluji uništeno 80 odsto domova u tom gradiću, kao i vatrogasna stanica, pošta, gradska skupština i bibloteka, prenosi Rojters.

"Razmjere ove katastrofe ne mogu se izraziti riječima", rekao je šerif okruga Vitman u Vašingtonu Bret Majers.

Požar koji je uništio Molden izbio je u nedjelju, a podstakli su ga vetrovi jačine od oko 64 kilometara na sat, naveo je Majers za Rojters.

Zvaničnici su išli do vrata do vrata kako bi upozorili stanovništvo da se evakuiše, a vatra je zahvatila veći dio grada za oko samo tri sata.

"Kretala se nevjerovatno brzo", rekao je Majers.

Požar je jedan od više desetina koji su bijesnili u Vašingtonu, Oregonu i Kaliforniji tokom vikenda, kada su Amerikanci proslavljali Praznik rada.

Temperature u zapadnom dijelu doline San Fernanda u Los Anđelesu dostigle su 49 stepeni Celzijusa, navodi Rojters.

Glas Amerike dodaje da je u Kaliforniji helikopterima spaseno još ljudi, nakon dramatičnog spasavanja više od 200 osoba tokom prazničnog vikenda i odluke da se isključi struja više od 170.000 stanovnika da bi se spriječilo izbijanje novih požara.

Iz Nacionalne šume Sijera na bezbjedno je prebačeno još 35 ljudi, saopštila je Nacionalna garda Kalifornije.

Požar, koji je izbio u petak u području Frezna u centralnoj Kaliforniji, zahvatio je površinu od 549 kvadratnih kilometara, a uništeno je 45 kuća i 20 drugih građevinskih struktura.

U Kaliforniji je ove godine već zapaljeno rekordnih 890.000 hektara zemljišta, dok tek počinje najgori dio sezone požara.

Više od 14.000 vatrogasaca pokušava da ugasi 25 požara širom države. Dva od tri najveća plamena u istoriji Kalifornije gore u području San Franciska.

U južnom dijelu Kalifornije požari gore u okruzima Los Anđeles, San Bernandino i San Dijego. Američka služba za šume u ponedjeljak je odlučila da zatvori svih osam nacionalnih šuma u regionu, kao i kampove širom Kalifornije.

Septembar i oktobar su obično najgori mjeseci zbog suve vegetacije i snažnog vjetra.

Prethodni rekord bio je prije samo dvije godine, kada je u najsmrtonosnijem požaru u istoriji Kalifornije poginulo 85 osoba.

Guverner Kalifornije Gevin Njusom u nedjelju je proglasio vanredno stanje u nekim okruzima zbog požara.

U Oregonu, nekoliko zajednica je evakuisano, a prvi dan škole odložen dok požari prijete gradovima, prenose lokalni mediji. Oko 100.000 ljudi ostalo je bez struje zbog olujnog nevremena i požara.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana