Petković: Manastir Dečani - duhovna riznica opstanka srpskog naroda

Srna
Petković: Manastir Dečani - duhovna riznica opstanka srpskog naroda

BEOGRAD/DEČANI - Manastir Visoki Dečani predstavlja duhovnu riznicu opstanka srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, ali i porijeklo identiteta srpske kulture i tradicije, rekao je danas direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković.

Petković je, nakon što je na praznik Cvijeti prisustvovao Svetoj liturgiji u manastiru Visoki Dečani, koju je služio iguman manastira otac Sava Janjić, ukazao na značaj ove svetinje za opstanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.

“Ovaj veliki manastir predstavlja, ne samo materijalnu riznicu od neprocenjivog značaja, već i duhovnu riznicu opstanka našeg naroda na Kosovu i Metohiji, ali i poreklo identiteta srpske kulture i tradicije. Zahvaljujući Visokim Dečanima znamo ko smo i kuda treba da idemo”, izjavio je Petković.

On je naglasio da je od izuzetnog značaja učiniti sve da se sačuva ova srpska svetinja jer se ona nalazi na listi ugrožene svjetske baštine, a od ove godine na listi “Evropa nostra” kao jedan od najugroženijih vjerskih spomenika u Evropi, saopšteno je iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije.

Iguman manastira Visoki Dečani Sava Janjić rekao je da je ova posjeta prilika da direktora Kancelarija za Kosovo i Metohiju upozna o životu u manastiru, kao i o onome sa čime se monasi suočavaju.

“Manastir Visoki Dečani živi u specifičnim okolnostima. Želimo da se što pre izvrši odluka Ustavnog suda o priznavanju 24 hektara manastirske zemlje”, rekao je otac Sava.

On je rekao da je ovaj manastir veoma važan spomenik kulture za sve ljude koji žive na ovim prostorima, ali i spomenik svjetske kulturne baštine i zaslužuje da bude adekvatno zaštićen.

Petković je sa ocem Savom obišao manastirski posjed i upoznao se o životu bratije u Visokim Dečanima i načinima na koji Kancelarija za Kosovo i Metohiju može da im pomogne.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana