Petković: Beograd želi normalizaciju odnosa, insistiraćemo na ZSO

Tanjug
Foto: nova.rs

BEOGRAD- Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je danas da je dilalog jedini način da se riješe sva otvorena pitanja između Beograda i Prištine, ali da prištinska strana u posljednjih šest mjeseci pokušava da dovede dijalog do potpunog apsurda.

Petković je uoči sutrašnje nove runde dijaloga Beograda i Prištine na tehničkom nivou, rekao za RTS da će srpska delegacija u Briselu insistirati na formiranju Zajednice srpskih opština, ali i na pitanjima nestalih, pravosuđa i slobode kretanja, kao i da se Srbima na KiM omogući da izađu na izbore 3.aprila.

Naglasio je da je Beograd apsolutno posvećen dijalogu i da insistira na razgovorima jer je to, smatra, jedini način da se riješe sva otvorena pitanja.

''''Insistiraćemo na formiranju ZSO. U aprilu se navršava devet godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, a mi još nemamo formiranu ZSO koja treba da obezbedi prava za srpski narod na KiM'''', rekao je Petković koji predvodi delegaciju Beograda, dok će na čelu prištinske delegacije biti zamjenik premijera takozvanog Kosova Besnik Bisljimi.

Na konstataciju da američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar, takođe, traži od Prištine da formira ZSO, ali da kaže ne smije da liči na Republiku Srpsku i podriva suverenitet prištinskih vlasti, Petković je kazao da se kao glavni pregovarač Beograda drži isključivo sporazuma u kojem jasno stoji koje su nadležnosti i ciljevi ZSO.

Primjetio je da, kada se Beograd pozove na taj dokument, iz Prištine se odmah pozivaju na odluku tzv.Ustavnog suda koji je odbacio odredbe iz 2015.godine, odnosno 22 člana opštih prinicpa koji govore o formiranju ZSO.

''''Kada im treba, pozovaju se na njihov tzv. Ustavni sud, a kad im to ne odgovara, kao po pitanju manastira Visoki Dečani i vraćanu 24 hektara zemlje, čujemo Kurtija koji tu odluku Ustavnog suda iz 2016,godine naziva odlukom Miloševićevog režima'''', naveo je Petković.

Naveo je da je Kancelarija sve vrijeme u kontaktu sa igumanom manastira Visoki Dečani Savom Janjićem i sa episekom raško-prizresnkim Teodosijem i da su obavjestili međunarodne partnere o pokušaju negiranja postojanja tog srednjovjekovenog manastira.

''''Nije tek tako manastir, koji se nalazi na listi UNESCO-a, skinut sa gugl mape. To je jasan pokazatelj da neko ne želi da se tu nalazi manastir Visoki Dečani'''', rekao je Petković.

Dodao je da su od 2020. godine bila četiri pokušaja granatiranja manasatira i da bi, da nema KFOR-a manastir bio sravnjen sa zemljom.

Kako kaže, od dolaska Aljbina Kurtija na vlast dogodilo se 150 incidenata u sprskim sredinama na KiM.

On je ocijenio da antisrpska Kurtijeva retorika generiše negativnu atmosferu na KiM koja za posljedicu ima djelovanje albanskih ekstremista koji napadaju SPC, Srbe i njihovu imovinu.

''''Zato nam je potrebna ZSO, o tome ćemo razgovaratu u Briselu. Insistiraćemo i na pitanju nestalih, pravosuđu, slobodi kretanja, kao i na pitanju održavanja izbora 3.aprila na KiM, jer niko nema pravo da oduzme pravo glasa Srbima u južnoj pokrajini'''', poručio je Petković.

Naveo je da srpska strana i u vrijeme izborne kampanje odlazi u Brisel, za razliku od Kurtija koji, kako kaže, nije želio da priđe Briselu u vrijeme izborne kampanje za lokalne izbore na KiM.

''''Mi nemamo taj problem jer uvek govorimo istinu. Predsednik Vučić se istinom bori za srpski narod i zato je Srbija bolja i prosperitetnija u odnosu na period pre 2012.godine kada su prethodne vlasti ostavile Srbiju na kolenima i kada su Prištini na tacni predali tzv.nezavisnost'''', rekao je Petković.

Na konstataciju da je sredinom prošle godine u Briselu održan poslednji sastanak na najvišem političkom nivou, a da Kurti poručuje da je spreman za sastanak sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem, Petković je kazao da Kurtiju više niko ništa ne vjeruje i podsjetio da je premijer privremenih institucija u Prištini pred Miroslavom Lajčakom i Žozepom Boreljom odbio tri dokumenta u kojem su dvije strane trebalo da se dogovore ''''oko bazičnih stvari''''.

''''Da nema jednostranih akcija koje bi ugrozile srpski narod na KiM, da imamo redovni dijalog i da se zajedno uključimo u pronalazak nestalih. Važno je da rešimo pitanje nestalih, koje nije političko već humanitarno. Govori da je Srbija pocinila nekakve genocide i obamnjue javnost, a bolje bi bilo da istraži jos devet lokacija za koje je Beograd poslao zahtev", rekao je Petković.

Poručio je da su mir i bezbjednost preko potrebni i da je istorijsko pomirenje srpskog i albanskog naroda neophodono za prosperitet i napredak cijelog Zapadnog Balkana.

''''To moramo da radimo smireno, argumentovano i jasno tako što ćemo da se držimo svih sporazuma. To ne radimo kako su radili Ponoš, Đilas i Jeremić koji su 2012. godine na tacni predali Prištini nezavisnost'''', kazao je Petković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana