Oznaka za lokaciju Visokih Dečana pomjerena na aplikaciji Gugl maps: Iz manastira poručuju da neko hoće da ga izbriše

Tanjug
Oznaka za lokaciju Visokih Dečana pomjerena na aplikaciji Gugl maps: Iz manastira poručuju da neko hoće da ga izbriše

VISOKI DEČANI - Oznaka za lokaciju manastira Visoki Dečani ponovo je pomjerena na aplikaciji Gugl maps, ovoga puta do kružnog toka u Dečanu, a iz ovog manastira tim povodom poručuju da je svakom poznavaocu IT tehnologija jasno da nije riječ o slučajnoj grešci, već o otvorenoj provokaciji.

-Nije teško pogoditi ko iza toga i stoji i koji su razlozi. Najnoviji primer brisanja imena srpskog pravoslavnog manastira Visoki Dečani iz 14. veka, koji je na listi svetske kulturne baštine UNESKO je otvorena provokacija koja se ponavlja već treći put poslednjih godina i za koju su odgovorni regionalni administratori Gugl mapsa za ovaj deo Balkana i oni koji im serviraju lažne informacije - poručuju iz Visokih Dečana, prenosi Košev.

Ovim ne samo da se otežava pristup manastiru, već se, kako navode, pokazuje da jedan manastir može „preko noći da bude izbrisan sa mape i to samo zato što je srpski pravoslavni i što nekome smeta“.

-Prethodnih godina su nas namerno izmeštali kod Leskovca, van Kosova i Metohije, drugi put su umesto manastira stavili naziv albanskog hotela koji je četiri kilometra dalje, a sada su jednostavno izbrisali ime manastira na njegovoj lokaciji i stavili ga u centar grada Dečane -  podsjećaju iz manastira Visoki Dečani.

Iz Visokih Dečana poručuju da posjetioci teško nalaze put do ovog značajnog srednjovjekovnog spomenika zato što lokalne vlasti „uporno odbijaju da postave adekvatne znakove o jednom od najznačajnijih istorijskih objekata na Kosovu i Metohiji.

-Posjetioci nerijetko zalutaju u sporedne ulice i jedini pravi znak stoji neposredno blizu manastira, na mjestu gdje ga čuvaju same snage KFOR-a. To sve govori o odnosu lokalnih vlasti prema manastiru - poručuju.

Iz Visokih Dečana navode da je sve to pokazatelj stepena ugroženosti manastira, ali i cele baštine SPC na KiM i neophodnosti njegove sveobuhvatne zaštite ''od onih koji bi preko noći da promijene istoriju i onemoguće normalan život svetinje koja postoji sedam vijekova“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana