Otvoren Ruski balkanski centar u Beogradu

Tanjug
Foto: Tanjug

BEOGRAD- U Beogradu je danas otvoren Ruski balkanski centar koji za cilj ima naučno istraživanje i analizu savremenih političkih, ekonomskih, društvenih, kulturnih, vjerskih i drugih procesa u Srbiji i zemljama regiona.

Predsjednik Upravnog odbora novootvorenog Centra, poslanik Državne dume Ruske Federacije i predsjednik Instituta za dijasporu i integracije Konstantin Zatuljin, čestitao je na otvaranje Centra i pročitao poruku potpredsjednika Vlade Rusije Jurija Borisova.

U toj poruci istaknuto je da, bez obzira na posljedice pandemije korona virusa i krizu u svjetskoj privredi, saradnja Rusije i Srbije nastavlja da se razvija uspješno i dinamično u svim pravcima.

Borisov je naveo i da će formiranje zajedničke nevladine organizacije doprinijeti daljem jačanju trgovinsko-ekonomske i kulturno-humanitarne saradnje, kao i pokretanju novih interesantnih projekata i inicijativa.

Povodom otvaranja Centra organizovana je i konferencija "Prošlost, sadašnjost i budućnost rusko-srpskih odnosa".

Zatuljin je ukazao da Rusija i Srbija nemaju zajedničku granicu, da narodi dvije zemlje nikada nisu živjeli u jednoj državi, ali da ih vijekovima povezuje ista vjera, slični pogledi na svijet i "uzajamna, ponekad mistična ljubav".

U tom smislu, podsjetio je i na dešavanja tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije 1999. godine i uloge Rusije u tome.

"To što Rusija nije pomogla Jugoslaviji može se objasniti, ali se ne može opravdati", rekao je Zatuljin, izrazivši žaljenje što je Rusija tada bila toliko slaba da nije mogla da pomogne.

Naglasio je da bi "današnja Rusija teško dozvolila bombardovanje Jugoslavije", ali i da "više nema pravo na slabost".

Otvaranju Centra prisustvovao je i predsjednik Skupštine Srbije Ivica Dačić, koji je istakao da je Srbija sve ove godine imala principijelnu podršku Rusije bez koje ne smije ni da pomisli gdje bi naša zemlja bila.

"Rusija kao globalna sila na delu pokazuje težnju da se ne dopusti kršenje međunarodnog prava", istakao je Dačić.

Govoreći o odnosima Srbije i Rusije, Dačić je kazao da su oni na najvišoj tački u njihovoj bogatoj istoriji i dodao da su izgrađene jake veze na mnogo nivoa.

Dačić je istakao da Srbija, koja je i sama dugo bila izložena sankcijama, ne prihvata politiku jednostranih odluka i pritisaka i da se nije i nikada neće pridružiti sankcijama protiv Rusije.

"Ne nameravamo da se pridružimo snakcijama Rusiji ne samo zato što bismo pogazili naše prijateljstvo i što smo i sami bili žrtve sankcija i pritisaka, nego i zbog toga što bi to nanelo štetu našim interesima. Čvrsti smo u tome", rekao je Dačić, Dodao je da Srbija želi i članstvo u EU, ali da na tom putu ne želi da se odrekene prijateljstva i odličnih odnosa sa Rusijom.

Prema njegovim riječima, pitanje je da li bi Srbija bila tako uspešna u borbi protiv kovida da od samog početka nije imala u tome podršku Rusije.

Ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Bocan-Harčenko pročitao je poruku šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova, koji je podsetio da se odnosi dve zemlje razvijaju uzlaznom linijom i ukazao na značaj društvene diplomatije u jačanju prijateljstva i saradnje dva naroda i dvije države.

Lavrov je u pismu izrazio očekivanje da će centar dati svoj doprinos tome, a Bocan-Harčenko je poručio da će se i sam truditi da pomogne radu Centra, čije otvaranje smatra značajnim korakom na putu razvoja dijaloga, društvene diplomatije i celokupnih odnosa Rusije i Srbije.

 "Naši odnosi su na najvećem usponu, ali uz to postoje i iskušenja i zbog toga su otvaranje Centra i ovaj skup veoma aktuelni. U svojoj praksi i svakodnevnim aktivnostima osećamo manjak dodatnog intelektualnog doprinosa koji bi bio rezultat otvorenog naučnog dijaloga među ljudima koji znaju Srbiju i Balkan i vole Srbiju i Balkan", rekao je Bocan - Harčenko.

Direktor Ruskog balkanskog centra u Beogradu Slavenko Terzić kazao je da će Centar biti mjesto okupljanja ruskih i srpskih, odnosno balkanskih i drugih evropskih i izvanevropskih sredina te da će nastojati da mu misija bude dublje rusko poznavanje i razumevanje Balkana, ali i bolje poznavanje i razumevanje Rusije, njene civilizacije i savremenih težnji.

"Svaka istorijska epoha ima svoj sopštveni smisao i značenje. Mi se nalazimo upravo na početku jedne nove istorijske epohe prepune različitih izazova", kazao je Terzić.

Centar će nastojati da naučnu zajednicu i širu javnost Srbije i Balkana upoznaje sa osnovnim obilježjima razvitka Ruske Federacije i ruskog društva, dostignućima ruske naučne i društvene misli i gledištima ruske ekspertske zajednice i državnih organa o aktuelnim pitanjima Balkana, Evrope i svijeta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana