NATO: Srbija ima pravo da bira angažmane iz oblasti bezbjednosti

Tanjug
NATO: Srbija ima pravo da bira angažmane iz oblasti bezbjednosti

VAŠINGTON - Nabavka odbrambenih sredstava je nacionalna odluka i Srbija ima pravo da slobodno bira angažmane iz oblasti politike i bezbednosti, saopštio je neimenovani zvaničnik NATO-a povodom objavljenih informacija o kupovini kineskog raketnog sistema FK-3 za potrebe Vojske Srbije.

“Istovremeno, važno je uzeti u obzir pune troškove nabavki u oblasti odbrane, tokom njihovog čitavog životnog vijeka, koji mogu biti značajni”, navodi se u odgovoru na pitanje Glasa Amerike (VOA).

Podsjeća se i da su NATO i Srbija bliski partneri koji su posvećeni jačanju partnerstva, i istovremeno ističe da NATO poštuje odluku Srbije o vojnoj neutralnosti.

“Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO-a, u redovnom je kontaktu s predsjednikom (Aleksandrom) Vučićem i drugim zvaničnicima. Naše partnerstvo je obostrano korisno u brojnim oblastima. Na primjer, radimo zajedno kako bismo bili što bolje pripremljeni za poplave i šumske požare. Pomažemo Srbiji u reformi snaga bezbjednosti i institucija”, navedeno je odgovoru.

NATO je, kako je ukazano, obučavao srpske vojnike za međunarodne mirovne misije. Uz to, istaknuto je da je Sjevernoatlantska alijansa u proteklih 20 godina, milionima evra pomogla Srbiji u uništavanju više od 230 tona zastarijele municije.

“Srbija i NATO zajedno rade i na pružanju pomoći drugim zemljama, na primjer, obučavanjem iračkih vojnih medicinara. Štaviše, Srbija je od 2006. godine doprinjela u više od 30 aktivnosti u okviru NATO-ovog programa Nauka za mir i bezbjednost. Uključuju energetsku i zaštitu životne sredine, odbranu od hemijskih, bioloških, radioloških, nuklearnih agenasa, protivterorizma, sajber odbrane, kao i bezbjednost ljudi”, navedeno je u odgovoru.

Dodaje se i da je nekoliko NATO saveznika i partnera, uključujući Austriju, Češku Republiku i Tursku, pružilo važnu medicinsku pomoć Srbiji u borbi protiv pandemije Kovida 19.

U vezi sa odnosom Srbije prema Evropskoj uniji, iz NATO upućuju na zvaničnike EU.

“Govoreći o tome ukazujem da su bezbjednost i stabilnost Zapadnog Balkana važni za NATO i mir i stabilnost u Evropi. Demokratija, vladavina zakona, unutrašnje reforme i dobrosusjedski odnosi su od vitalnog značaja za napredak cijelog regiona. Više od 20 godina pomagali smo održavanje mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu”, navodi se u odgovoru.

Kako se dodaje, predstavništva NATO u Sarajevu, Beogradu i Skoplju promovišu politički dijalog i saradnju, a politika koju vodi Severnoatlantska alijansa u regionu, uključujući i politiku Otvorenih vrata, imaju za cilj jačanje stabilnosti i pospješivanje saradnje.

Ukazano je i da je NATO odlučan da nastavi pružanje pomoći državama regiona u sprovođenju reformi. To će, kako je istaknuto, koristiti njihovim građanima i čitavoj evroatlantskoj porodici, prenosi VOA.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana