Linta: Grad Split nagrađuje one koji su mučili i ubijali Srbe

Srna
Linta: Grad Split nagrađuje one koji su mučili i ubijali Srbe

BEOGRAD - Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta najoštrije je osudio odluku grada Splita da godišnju nagradu za životno djelo dodijeli 72. bojnoj vojne policije, koja je najpoznatija po brutalnim ubistvima, mučenjima i etničkom čišćenju Srba iz Splita i drugih dalmatinskih gradova i mjesta.

Linta podsjeća da su se pripadnici 72. bojne vojne policije posebno istakli po ubijanju i monstruoznom mučenju ratnih zarobljenika i civila u vojno-istražnom centru Lora, pored Splita.

“Lora je od 1992. do 1997. godine bila zloglasni logor smrti kroz koju je prošlo više od 1.500 Srba koji su svakodnevno strahovito psihofizički mučeni, a najmanje 70 logoraša je ubijeno. Postoji osnovana sumnja da mnogi zatvorenici nisu registrovani ili je dokumentacija o njima uništena a bilo je i slučajeva mijenjanja identiteta ubijenih”, kaže Linta.

On je naglasio da je sve što se dešavalo u Lori bilo koordinisano iz Zagreba i uz saglasnost hrvatskog državnog vrha.

“Takođe, 72. bojna je zajedno sa Devetom bojnom HOS-a Rafael Boban imala ključnu ulogu u etničkom čišćenju Srba iz Splita i otimanju njihove imovine. Važno je naglasiti da je 72. bojna djelovala na području od Dubrovnika do osrtva Pag i Kruševa”, rekao je Linta.

Linta ističe da je Vrhovni sud Hrvatske 2007. godine pravosnažno osudio svega osam pripadnika ove jedinice zbog počinjenog ratnog zločina nad srpskim civilima na smiješno male zatvorske kazne od šest do osam godina zatvora.

“Županijski sud u Splitu je 2017. godine u postupku Lora dva za počinjene ratne zločine nad ratnim zarobljenicima osudio svega trojicu bivših vojnih policijaca koji su već ranije osuđeni u postupku Lora jedan”, dodao je on.

Linta ističe da su presude obuhvatile period samo od aprila do avgusta 1992. godine.

“Suđenjem nisu obuhvaćeni svi počinjeni ratni zločini tokom 1992. godine a kamoli za čitavo vrijeme trajanja logora. Sudski prosec za Loru je jedan od mnogih dokaza da je hrvatsko pravosuđe etnički motivisano i u funkciji amnestiranja masovnih i planskih zločina koje se pripadnici hrvatskih vojnih, paravojnih i policijskih snaga počinili nad Srbima”, kaže Linta.

Linta podsjeća da je grad Split 2016. godine donio skandaoloznu i ciničnu ali isto tako očekivanu odluku da se zločinačkoj 72. bojnoj vojne policije, povodom 25 godina od osnivanja, podigne spomenik ispred nekadašnjeg logora smrti Lora gdje su njeni članovi vršili najgora zvjerstva nad nevinim ljudima.

“Spomenik od tri stuba u obliku slova H /Hrvatska, heroji, hrabrost/ predstavlja najdublje ponižavanje i vrijeđanje žrtava koje su najstrašnije sistematski mučene i ubijene u ovom mučilištu. Osim toga, dobro je poznato da su pripadnici 72. bojne naplaćivali ulaznice u visini 50 maraka za premlaćivanje zatvorenika”, ukazuje Linta.
 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana