Kostadinova: U Srbiji 8,3% djece u apsolutnom siromaštvu

Tanjug
Foto: Tanjug

KOPAONIK - U Srbiji je 8,3 odsto djece u apsolutnom siromaštvu, a 24,2 odsto u riziku od siromaštva, izjavila je danas na Kopaonik biznisu forumu direktorka UNICEF-a u Srbiji Dejana Kostadinova.

Ona je napomenula da u Srbiji djeca starosti ispod 18 godina čine 17,3 odsto stanovništva i da joj je drago što su mladi u fokusu i ovogodišnjeg Kopaonik biznis foruma. "Deca su dragoceni resurs i potrebna ima je sva naša podrška", poručila je Kostadinova.

Istakla je da je pandemija dodatno pogoršala položaj siromašne djece, a posebno na jugoistoku Srbije, gde su deca u većem riziku od siromaštva. Kostadinova je rekla da se su u većem riziku od siromaštva i deca u ruralnim oblastima, posebno domaćinstva gde je majka nezaposlena ili je završila samo osnovnu školu.

"Održivi razvoj počinje i završava se decom i mladima, oni su naša i sadašnjost i budućnosti i posao svih nas. Jedan su od najznačajnijih stubova rasta i prosperiteta svakog društva".

Ovo je posebno važno danas kada su prava djeca i adolescenata pod velikom pretnjom i kada napredak u ostvarivanju indikatora i ciljeva održivog razvoja za djecu kasni zbog uticaja pandemije, klimatskim promijenama i humanitarnih kriza".

Kostadinova je rekla da je potrebna društveni ugovor između vlada i svih dijelova društva i međunarodnih organizacija da bi se kreirale jednake prilike za djecu i mlade. Najvažnije je, ističe, da se za mlade ostvari pravično i inkluzivno društvo, pristup zdravstvenoj zaštiti, kvalitetno obrazovanje, digitalizacija i digitalna pisemenost, razvoj vještina, mentorstvo...

Kaže da će sve to unaprediti društvene i ekonomske izglede zemlje i upozorava da u suprotnom sirmaštvo djece ima velike posledice po njihov dalji život i društvo. Ta djeca su, dodaje, siromašnija, lošiji su đaci u školi i imaju posle slabije plaćene poslove. Ako ne zaustavimo ciklus siromaštava, cjena će biti visoka u ekonomskom, socijalnom i političkom smislu, poručila je Kostadinova. Napomenula je da je istraživanje pokazalo da u osnovnoj školi svaki četvrti učenik u Srbiji nije savladao dobro osnovne vještine čitanja i pisanja.

Pored toga, moramo da unapredimo kvalitet obarazovanja za tržište rada, dodala ja direktorka UNICEF-a u Srbiji. Istakla je da na zdravlje djece loše utiče zagađanje vazduha usled klimatskih promijena i da bi Srbija mogla 10 miliona dolara da uštedi na troškovima socijalne zaštite do 2025. godine ako bi se umanjili trendovi koji djecu izlažu suspendovanim česticama. "Tako da je klimatska kriza i kriza prava dece", upozorila je Kostadinova i zakljčila porukom: Današnja djeca su lideri sutrašnjice. 

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana