Korisnici Narodne kuhinje u Sjevernoj Mitrovici sa strahom idu po obroke

GS
Foto: Kosovo onlajn

KOSOVSKA MITROVICA- Posljednji upad policije samoproglašenog Kosova na sjever izazvao je strah među korisnicima Narodne kuhinje u Severnoj Mitrovici koji sa zebnjom prolaze kroz Bošnjačku mahalu kako bi uzeli obroke.

Direktor Centra za socijalni rad Sonja Obradović rekla je da je posljednjih dana broj korisnika koji dolaze po hranu smanjen i da su ljudi uplašeni zbog velikog prisustva policije na ulicama.

"Dnevno distribuišemo oko 50 obroka za tridesetak najugroženijih porodica. Strah je prisutan među korisnicima, pa je u padu njihov dolazak u Narodnu kuhinju. Naši radnici odlaze na kućne adrese naših korisnika kako bi im odneli hranu", rekla je Obradovićeva za "Kosovo onlajn".

Vladan Jovanović koji radi u Centru za socijalni rad ističe da eskalacija nasilja i povećan broj policajaca stvara tenzije među stanovnicima sjeverne Mitrovice.

"Sva ova eskalacija nasilja i povećan broj policajaca iz Južne Mitrovice stvara tenzije, kako među narodom, tako i nama zaposlenima jer se bavimo poslom, ali ne kao servis građana, već se sada bavimo maltene humanitarnom radom. Mi pokrivamo šest opština, Kosovsku Mitrovicu, Zvečan, Istok, Orahovac, Peć i Klinu, pa su naši korisnici u strahu da im se nešto ne desi, zbog čega se mi trudimo da im obroke distribuiramo na dnevnom nivou", objasnio je Jovanović.

Jedna od korisnica koja je danas čekala svoje obroke Snežana Kostić kaže da je uplašena, da želi mir i da ne razumije čemu ovoliki broj policajaca na ulicama sjeverne Mitrovice.

"Na putu do Narodne kuhinje prolazim pored velikog broja policajaca i osećam strah. Nemam slobodu da dođem do kuhinje. Ne znam šta oni traže od nas, neka živi narod kako treba, nek Sveti Nikola pomogne svima, pa i meni i mojoj kćerki", rekla je Kostićeva.

Zoran Živković, koji kao kuvar dijeli obroke korisnicima socijalne pomoći, kaže da ne pamti ovakvu situaciju.

"Ja već 18 godina radim ovaj posao. Ne pamtim ovakvu situaciju, ovo je sad najteže za korisnike i mnogo njih je odsutno i od straha ne dolaze po svoje obroke", rekao je Živković.

Hranu za korisnike priprema Studentski centar, a Narodna kuhinja se finansira iz budžeta Privremenog organa, zahvaljujući kojem kuhinja radi uprkos teškim uslovima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana