Kandićeva tužena zbog zlostavljanja radnika

G.S.
Kandićeva tužena zbog zlostavljanja radnika

BEOGRAD - Osmoro zaposlenih Fonda za humanitarno pravo (FHP) podnijelo je zajedničku tužbu protiv osnivača ove organizacije Nataše Kandić zbog zlostavljanja na radu.

- U vreme kada su uposlenici podneli zahteve za zaštitu od mobinga, maja 2023. godine, FHP nije imao zakonskog zastupnika. Tada je Nenad Golčevski, izvršni direktor, odbio da izda zvanično obaveštenje da pokušaj posredovanja između radnika i osnivača nije uspeo, uz obrazloženje da FHP nema izvršnog direktora, odnosno zakonskog zastupnika - saopštio je Sindikat radnika zadužbina, fondacija i udruženja građana (ZFUD).

U saopštenju se podsjeća da pravo na zaštitu od zlostavljanja na radu zastarijeva u roku od šest mjeseci od kada je zlostavljanje učinjeno, tako da svako odgađanje postupka posredovanja otežava i potencijalno onemogućava podnosiocima zahtjeva da ostvare svoja prava, prenio je B92.

- Golčevski je predložio premeštanje više saradnika sa radnih mesta na kojima neki od njih rade godinama na druge projekte. Kandićeva od 15. maja 2023. godine svakodnevno dolazi u FHP, pa je troje zaposlenih otvorilo bolovanje zbog akutne reakcije na stres. Ostali su nastavili da rade u okruženju u kojem je volja osnivača iznad njihovih zagarantovanih prava na zdravu i bezbednu radnu okolinu - naveo je u saopštenju ZFUD.

Kako su javili beogradski mediji, mobing u FHP-u ima dugu istoriju. U januaru 2023. godine predsjednik UO FHP Iavor Rangelov je, "uznemiren izveštajima o sve lošijem radnom ambijentu", inicirao konsultacije sa osobljem. U februaru 2023. godine 14 zaposlenih (63,6%) i jedna bivša zaposlena, koja je bila u radnom odnosu do januara 2023, pismeno su se izjasnili u vezi sa zlostavljanjem koje je vršila Kandićeva. Optužuju je za loše postupanje prema zaposlenima, maltretiranje i upotrebu uvredljivog jezika, loše upravljanje projektom REKOM (neispunjavanje ciljeva i rokova, česte promjene metodologije, nemogućnost zadržavanja i motivacije već obučenog osoblja) te zloupotrebu ovlašćenja za kontrolu pristupa i korišćenja dokumentacije u bazi podataka.

Zbog svega navedenog UO FHP je savjetovao izvršnoj direktorici FHP-a Ivani Žanić da ne produži ugovor Kandićevoj. Ponuđeno joj je da ostane u FHP-u i na REKOM projektu - što je ona odbila.

Tokom marta, aprila i maja 2023. godine Kandićeva je na razne načine, lično i posredstvom osoba koje su je u tome podržavale, nastojala da ugrozi rad FHP-a i UO s ciljem da povrati kontrolu nad organizacijom. Nakon što je izvršnoj direktorici Ivani Žanić prestao mandat 15. aprila 2023. godine, UO je imao rok od 30 dana da izabere novog direktora. Članovi UO naklonjeni Kandićevoj, Florens Hartman i Tihomir Loza, opstruisali su izbor novog direktora te su preostali članovi UO, koji su štitili interese zaposlenih, zbog nemogućnosti postizanja kvoruma podnijeli ostavke. Kandićeva je iskoristila ovu situaciju i nezakonito imenovala novi UO, sebe za predsjednicu UO, a zatim i novog izvršnog direktora. Ona se od 15. maja 2023. godine i fizički vratila u FHP, potpuno zanemarujući prijave koje su protiv nje podnesene.

Ošamarila izbjeglicu

Nataša Kandić je poznata po nasilništvu. Ona je 2003. godine pred više stotina ljudi ošamarila izbjeglicu iz Peći Nikolu Popovića. Na skup posvećen Međunarodnom danu nestalih i kidnapovanih, koji su na beogradskom Trgu Republike organizovali članovi Udruženja rodbine nestalih i kidnapovanih sa KiM, došla je i predsjednica FHP-a.

Kada su je okupljeni primijetili, pojedinci iz mase pokušali su da je otjeraju smatrajući da nije dobrodošla. Njen dolazak protumačen je kao provokacija. Kada joj je prišao Popović i tražio da se predstavi, Kandićeva ga je ošamarila.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana