Brnabić: Prosječna plata u Srbiji veća od 600 evra

Tanjug
Foto: Arhiva

BEOGRAD- Predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da će prosječna plata u Srbiji za decembar prošle godine biti veća od 600 evra.

"To ćemo utvrditi za nekoliko dana kada izađu rezultati za prosječnu platu u decembru. Imamo danas nezaposlenost koja je 10 odsto uprkos pandemiji. Imamo ekonomiju prema kojoj smo prvi ili drugi u Evropi. Vjerujem da ćemo biti prvi za 2021.", rekla je Brnabićeva gostujući na TV Hepi.

Ona tvdi da je to nešto što svi građani mogu da vide i da osjete na svojoj koži.

"Voljeli Aleksandra Vučića ili ne, to su naši rezultati", istakla je premijerka Srbije.

Ona kaže da penzioneri prije 2012., nisu znali kada će penzija biti isplaćena, a danas, tvrdi, možete sat da navijate prema njima.

"Danas građani mogu da računaju na pomoć države u ovim, najtežim vremenima pandemije. Danas počinje i isplata 100 evra pomoći mladima", najavila je Brnabićeva.

Ona je istakla da se u Srbiji, uprkos pandemiji, fabrike nisu zatvarale, već počinju novi projekti i nastavljaju se već započete investicije.

"Niko nije otkazao, samo su je neki odložili za par mjeseci. Zbog toga raste naša industrija i vjerujem da će se tako nastaviti i ove godine", istakla je predsjednica Vlade.

Ona je istakla da je važno da zadržimo bezbjednost i stabilnost i ocijenila da su za to ključni izbori 3. aprila.

Kako je rekla, Srbija se razvila i njena ekonomija je ojačala, ali opet ima toliko stvari koje je potrebno ureaditi.

"3. aprila se odlučuje da li ćemo nastaviti tim putem i ako imamo još četiri, pet godina stabilnosti to je to. Srbija je izašla iz višedecenijskog tunela. Srbija će biti dovoljno jaka i stabilna da joj niko ništa ne može. Neće biti opasnosti da dođu neki političari i tajkuni koji samo žele da kradu i mislim da više nikada to neće moći da se desi", poručila je predsjednica Vlade.

Ona ističe da su joj strane diplomate govorile u četiri oka da Srbija ne treba toliko da se hvali svojim privrednim uspjesima, a posebno ne u uspjesima u nabavci vakcina i vakcinaciji.

"Rekli su mi da Srbija mora da bude poniznija, da ne smije da bude ponosna", istakla je Brnabićeva, ali i dodala da ti naši uspjesi ni za nas ni za region nisu više velika stvar.

Kako kaže, Rojters je prošle nedjelje objavio da je jedan veliki američki investicioni fond "Brajton park kepital" investirao 140 miliona dolara u jednu našu IT kompaniju.

Brnavićeva ističe da je naš izvoz prošle godine u IT sektoru bio oko 1, 8 evra, a daće ove godine verovatno premašiti dvije milijarde.

Kako kaže, u IT sektoru još uvijek studenti Elektrotehničkog fakulteta traže početne plate od 1.200 evra, a sve više mladih se, tvrdi, vraća iz inostranstva.

"Vjerujem da ćemo sljedeće nedelje imati još jednu sjajnu vijest. Da će naša dijaspora iz silicijumskoj dolini osnivati investicioni fond samo za naše kompanije", najavila je premijerka.

Govoreći o pomoći koju Srbija pruža regionu, premijerka je naglasila da je naša zemlja prošle nedjelje poslala Mostaru pomoć u tečnosti za PCR testiranje, koju oni nisu imali.

"Poslali smo im količinu dovoljnu za godinu dana testiranja, ali to nije više vijest, jer se to od nas očekuje. Očekuje se da Srbija ima i da će pomoći, bez obzira na političku situaciju. I to je dobro, jer pokazuje koliko se Srbija promijenila", konstatovala je premijerka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana