Apelacija potvrdila blokadu imovine majke dječaka – ubice iz „Ribnikara“

Tanjug
Apelacija potvrdila blokadu imovine majke dječaka – ubice iz „Ribnikara“

BEOGRAD Apelacioni sud u Beogradu potvrdio je rješenje Višeg suda u Beogradu kojim je zabranjeno M.K, majci dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar”, da otuđi i optereti nepokretnosti.

Ova odluka je donijeta nakon razmatranja žalbi na prvostepeno rješenje Višeg suda u Beogradu kojim je ranije određena privremena mjera radi obezbjeđenja budućeg novčanog potraživanja porodica ubijenih.

Tom odlukom majci dječaka M.K. zabranjeno je otuđenje i opterećenje nepokretnosti i udjela na nepokretnostima i to stanovima, gradskom građevinskom zemljištu, poljoprivrednom zemljištu, garaži-parking mjestu, porodičnoj stambenoj zgradi i pomoćnoj zgradi, te je određen upis zabilježbe zabrane otuđenja i opterećenja nepokretnosti određenih ovim rješenjem u nadležni katastar nepokretnosti.

Istovremeno je određena privremena mjera zabrane M.K. da otuđi, odnosno optereti automobil “marke Fiat 500”, 2017. godina proizvodnje, kako se navodi na sajtu Apelacionog suda u Beogradu. Potvrđenim prvostepenim rješenjem naloženo je Narodnoj banci Srbije-Organizaciji za prinudnu naplatu i javnom izvršitelju da sva novčana sredstva kojima raspolaže M.K. na računima i štednim ulozima kod poslovnih banaka zaplijeni, prenese i položi u depozit javnog izvršitelja do iznosa od 2.700.000 evra u dinarskoj protivvrijednosti, a sredstva će se čuvati u depozitu javnog izvršitelja sve do pravnosnažnog okončanja parničnog postupka. Određena je i privremena mjera popisom i oduzimanjem gotovog novca, nakita i hartija od vrijednosti izvršnog dužnika, a određen je rok od 30 dana članovima porodice ubijenih za podnošenje tužbe u cilju opravdavanja određenih privremenih mjera.

Privremene mjere ostaju na snazi do pravnosnažnog okončanja postupka pokrenutog tužbom izvršnih povjerilaca, a žalba ne odlaže izvršenje.

Kako se navodi u odluci Apelacionog suda, pravilno je prvostepeni sud odlučio kada je odredio predloženu privremenu mjeru, imajući u vidu da su maloljetni podnosioci braća i sestre preminulih lica, što suprotna strana nije sporila, da ih zastupaju roditelji, te da roditelji i braća i sestre nastradalih lica imaju isto prebivalište su dovoljne da sud smatra vjerovatnim postojanje zajednice života, a samim tim i potraživanje na strani braće i sestara.

Po ocjeni drugostepenog suda, izvršni povjerioci su, kako se navodi u odlici suda, sudskim odlukama i javnim ispravama dokazali namjeru izvršnog dužnika da otuđi i optereti bliže opisane nepokretnosti, odnosno da su u tom cilju preduzete konkretne radnje na koji način bi povjerioci usljed raspolaganja imovinom bili oštećeni odnosno onemogućeni da namire svoja buduća potraživanja.

Sud dodaje i da, s obzirom na namjeru izvršnog dužnika, broj oštećenih lica, te visinu budućeg potraživanja povjerilaca slijedi da postoji opasnost da izvršni dužnik raspolaže ne samo nepokretnom već i pokretnom imovinom, zbog čega pravilno prvostepeni sud zaključio da su izvršni povjerioci učinili vjerovatnim i postojanje opasnosti po potraživanje.

Apelacioni sud je stava i da su neosnovani navodi žalbe da je odluka kojom je naloženo Narodnoj banci Srbije i javnom izvršitelju da sva novčana sredstva kojim raspolaže izvršni dužnik na računima i štednim ulozima kod poslovnih banaka zapleni, prenese i položi kod javnog izvršitelja, zasnovana na pogrešnoj primjeni materijalnog prava jer će izvršnom dužniku biti zaplijenjena osnovna zarada te će ostati bez osnovnih sredstava za život.

U odluci navode da je žalba neosnovana jer se ta mjera odnosi na sredstva koja su zatečena na računima i štednim ulozima kod poslovnih banaka u momentu izvršenja privremene mjere, što ne znači da će izvršni dužnik biti lišen zarada i osnovnih sredstava za život.

Zaključuje i da su bez uticaja i navodi žalbe da je prvostepeni sud prekoračio svoja ovlašćenja donošenjem odluka da oduzima i nakit izvršnom dužniku s obzirom da sud može da odredi svaku mjeru kojom se postiže svrha obezbjeđenja, pa s obzirom na veliki broj oštećenih lica i veliku visinu njihovih potraživanja, te prirodu i značaj budućeg potraživanja, a koje se odnosi na naknadu štete zbog smrti bliskih lica, pravilna je i ova odluka, jer je cilj mjere zaštita potraživanja povjerilaca.

Članovi porodica ubijenih su 9. avgusta podnijeli tužbu u parničnom postupku protiv majke, oca i dječaka K.K.

Tužba je podnijeta u parničnom postupku zbog naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove usljed smrti bliskog lica, kao i na ime pretrpljenog straha, a protiv dječakovog oca je u toku i krivično postupak koji je u fazi istrage pred Višim javnim tužilaštvom u Beogradu.

Ovom tužbom je zatražena i novčana renta odnosno buduće davanje određenog iznosa novca od dana presuđenja pa dok za to traju uslovi - i to na ime buduće nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove usljed smrti bliskog lica.

K.K. je 3. maja koristeći očev pištolj ubio devet vršnjaka i čuvara te škole.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana