Ambasador: Istorijska posjeta predsjednika Egipta Srbiji

Tanjug
Foto: Tanjug

BEOGRAD- Posjeta predsjednika Egipta Abdela Fataha al Sisija, koji će danas poslije podne doputovati u Srbiju, biće istorijska, jer 35 godina šef egipatske države nije boravio u Beogradu, pa se očekuje da doprinese velikom proboju u bilateralnim odnosima i trgovini između dvije zemlje, izjavio je za Tanjug ambasador Egipta u Srbiji Basel Salah.

Salah je naglasio da dvije zemlje imaju odlične odnose još od vremena kada su predsjednici Gamal Abdel Naser i Josip Broz Tito osnovali Pokret nesvrstanih, podsjećajući da bilateralne posjete šefa egipatske države Srbiji nije bilo od posjete Hosnija Mubaraka u julu 1987. godine.

"Predsjednik Sisi je veoma srećan i zadovoljan što dolazi u ovu posjetu. To je posjeta koja se nije realizovala 35 godina", rekao je Salah.

On je naveo da će u fokusu razgovora dvojice predsjednika biti razvoj bilateralne saradnje, trgovina, uvoz, izvoz i investicije.

"Postoji mnogo prostora za razvoj bilateralne saradnje, a posebno imajući u vidu da je Srbija najveća zemlja na Zapadnom Balkanu, pa tako i kapija za izvoznike iz Egipta u ovaj dio svijeta. Takođe, Egipat, kao najveća zemlja na afričkom kontinentu, može da bude ulaznica srpskim izvoznicima u Afriku", poručio je Salah.

Egipatski ambasador dodaje da će na bilateralnom nivou predmet razgovora biti i saradnja na u oblasti informacionih tehnologija, poljoprivrede, trgovine, zdravstva, nano-tehnologija, turizma, zaštite životne sredine.

Salah je podsjetio da će Egipat biti domaćin COP 27 sastanka Ujedinjenih nacija, posvećen zaštiti životne sredine i klimatskim promjenama, što će takođe biti jedna od tema razgovora dvojice predsjednika.

Na pitanje kako dvije zemlje mogu da pomognu jedna drugoj u vrijeme globalne krize, Salah je naglasio da je rat u Ukrajini natjerao cijeli svijet da se suoči sa novom vrstom netradicionalnih prijetnji, poput nestašice hrane, pšenice, kukuruza, suncokretovog ulja, industrijskog gasa, goriva...

To je, ukazuje, natjeralo zemlje širom svijeta da rade na diversifikaciji izvora snabdijevanja, jer su shvatile da ne mogu da zavise od jednog ili dva snabdjevača strateških proizvoda.

"Tako Egipat pokušava da diversifikuje izvore pšenice, budući da smo ranije nabavljali čak 80 odsto pšenice iz Rusije i Ukrajine. Sada uključujemo još šest ili sedam zemalja u snabdijevanje, uključujući i Srbiju, koja ima veoma kvalitetnu pšenicu. Već sam razgovarao sa nekoliko srpskih zvaničnika o uvozu srpske pšenice u Egipat", rekao je Salah.

On je primijetio i da Srbija radi na diversifikaciji izvora gasa i izgradnji gasovoda za tečni naftni gas i da će u Egiptu, koji je veliki proizvođač tog gasa, biti srećni ako budu mogli da pomognu Srbiji u nabavci tog energenta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana