Zagreb: Nećemo Trg maršala Tita

Tanjug
Zagreb: Nećemo Trg maršala Tita

Zagreb - Građanska inicijativa "Krug za trg" na Trgu maršala Tita u Zagrebu po sedmi put organizovala skup na kome je traženo da se taj trg preimenuje u Kazališni trg.

Predstavnici inicijative koji su ove godina dobili podršku HDZ-a i drugih desničarskih stranaka okupili su oko 300 ljudi, što je mnogo manje nago ranijih godina i ponovo uputili zahtjev gradskim vlastima za preimenovanjem trga. Gradske vlasti su te zahtjeve redovno odbijale.

Osim transparenta "Trg maršala zločinca je civilizacijska sramota" okupljeni su simboličnim krugom od 25 krstova s imenima žrtava jugoslovenskih vlasti nakon 1945. prikazali takozvani "Bunar smrti".

Poslanica HDZ-a u Evropskom parlamentu i članica Koordinacionog odbora "Kruga za trg" Zdravka Bušić izjavila je da "Bunar smrti" čini to mjesto tužnim i da je to slika Josipa Broza Tita i njegove vladavine.

"Titov režim je svoje žrtve ubijao u istragama tokom suđenja u kaznionicama. Udarali su ih, izvrgavali hladnoći, žeđi, gladi, samicama i okovima.

Ubijali su ih, udarali gvozdenim šipkama, gušili u vodi, vješali o plafon da vise na užadima i trovali ih kao i kardinala Alojzija Stepinca", rekla je Zdravka Bušić.

Jedan od govornika Branimir Lukšić pozvao je hrvatsku vladu, Sabor, predsjednika Ivu Josipovića, zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića i gradske većnike da "pogledaju istini u oči i uklone s trga ime ratnog i posljeratnog zločinca Josipa Broza Tita".

"Jesmo li zaboravili da je cijela Hrvatska umrežena masovnim grobišnim jamama u koje su po Titovom naređenju komunisti bacali žive i mrtve žrtve, bez suda i suđenje. Tačan broj žrtava tih komunističkih zločina ostaće nepoznat", rekao je i podsjetio da je Tito "dao da se zatvori preko 100.000 političkih zatvorenika, većinom Hrvata, čija je prosječna zatvorska kazna bila četiri i po godine".

Na skupu je najavljeno i da će, ako se u gradu postigne konsenzus o promeni, za nju biti i gradonačelnik Milan Bandić.

Trg je nosio ime Kazališni trg za vrijeme NDH, dok je prije toga promjenio više imena, a kako je prije izgradnje zgrada na sadašnjem trgu tu bio stočni sajam, prvo mu je ime bilo stočni trg.

Danas se navršavaju 33 godine od Titove smrti. Tradicionalno već, njegovi poštovaoci dolaze iz svih krajeva bivše SFRJ da na njegovom grobu odaju poštu nekadašnjem doživotnom predsedniku Jugoslavije.

Od njih ćete čuti da se u Titovo vrijeme mnogo bolje živijelo. Ekonomista Milan Kovačević ocijenio je da su mnogi ljudi prije 33 godine živeli bolje nego danas, ali da je upoređenje dva perioda potrebno postaviti u kontekst vremena.

Istoričar Srđan Milošević kaže da je Tito bio vješt političar koji je znao da balansira, ali je istakao da on često nije bio ključni donosilac odluka u SFRJ.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana