Za zločine u Kerestincu petorka osuđena na osam i po godina

Agencije
Za zločine u Kerestincu petorka osuđena na osam i po godina

Zagreb - Petorica bivših hrvatskih vojnika osuđeni su na kazne od godinu do tri i po za ratne zločine protiv pripadnika bivše JNA i srpskih civila u logoru Kerestinec, prenose agencije.

Sudija Županijskog suda u Zagrebu Marijan Garac osudio je na tri i po godine zatvora bivšeg komandatna logora Stjepana Klarića, dok su za mučenje 34 ratna zarobljenika od kraja 1991. do maja 1992. osuđena četvorica njemu podređenih vojnika.

Tako su po godinu dana zatvora dobili Dražen Pavlović, Željko Živec i Goran Štrukelj, a dvije godine Viktor Ivančin.

Tužilaštvo je najavilo žalbu na presudu, kao i odbrana Klarića i Ivančina.

Svim optuženima, kojima su prijetile kazne i do 20 godina zatvora, sudija je kao olakšavajuću okolnost u obzir uzeo učešće u ratu, primjereno držanje pred sudom i loše imovinsko stanje.

Nepravosnažnom presudom Klariću, Pavloviću i Ivančinu ukinut je pritvor u kojem su bili od kraja 2010.

Njima će, kao i dvojici ranije puštenih, u konačnu presudu biti uračunato vrijeme provedeno u pritvoru.

S obzirom na dužninu kazni jedino će Klarić morati u zatvor ako ova presuda postane pravosnažna, ali bi i on mogao brzo da traži puštanje na prijevremenu slobodu na osnovu odležane dvije trećine kazne zatvora.

Tokom sedmomjesečnog postupka pred sudom je ispitano oko 80 svjedoka, uglavnom žrtava od kojih su neke svjedočile video linkom iz Srbije.

Bivši zapovjednik takozvanog Konačišta ratnih zarobljenika u Kerestincu kod Zagreba Stjepan Klarić i četvorica njemu podređenih vojnika, prema optužnici, terete se za teška psihička i fizička zlostavljanja pripadnika bivše JNA i civila srpske nacionalnosti, među kojima i žena, uglavnom uhapšenih u okolini Zagreba i Siska.

Oni su optuženi da su od decembra 1991. do maja 1992. najprije u Zagrebu, a potom u logoru Kerestinec počinili ratni zločin nad 34 ratna zarobljenika kojima su nanijete velike patnje i povrede tjelesnog integriteta i zdravlja.

Prema optužnici, mučenja su počela u tadašnjem vojnom zatvoru u Zagrebu, a žtrve su potom odvedene u bivšu raketnu bazu JNA u Kerestincu gdje su premlaćivani, mučeni elektrošokovima, ali i seksualno zlostavljani.

Među njima je, prema navodima tužilaštva, bilo i desetak žena od kojih je jedna u logor dovedena trudna, ali je od posljedica zlostavljanja pobacila.

Ovaj slučaj je otvoren nakon što je jedan bivši pripadnik JNA nepoznate počinioce optužio za ubijanja i mučenja ratnih zarobljenika u Kerestincu.

Petorica optuženih uhapšeni su krajem novembra 2010, a optužnica je podignuta poslije jednogodišnje istrage.

Svi optuženi su odbacili krivicu, a njihova odbrana je tokom suđenja tvrdila da su zarobljenike ispitivali agenti Sigurnosno-informativne službe na čijem je čelu bio Josip Perković koji je, prema tim tvrdnjama, takođe dolazio u logor.

Perković je na suđenju negirao te tvrdnje, ali je potvrdio da je postojala takozvana crna soba za mučenje u kojoj su, poslije prigovora Međunarodnog crvenog krsta, pronađene sprave za mučenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana