Za šta se terete hrvatski generali u zamolnici Tužilaštva BiH

Tanjug
Za šta se terete hrvatski generali u zamolnici Tužilaštva BiH

ZAGREB - U slučaju da hrvatski politički vrh donese političku odluku da odbaci zamolnicu dobijenu iz Tužilaštva BiH, kojom se traži istraga protiv 14 genrala, ostaće „zauvijek" nerasvijetljena epizoda o neselektivnom granatiranju Gradiške i Dubice tokom vojno-policijske akcije Bljesak, piše hrvatski portal NET, koji je imao uvid u kompletnu dokumentaciju prosleđenu Hrvatskoj.

Portal konstatuje da se hrvatski poitički vrh, nesumnjivo, našao u vrlo delikatnoj situaciji kada odmerjava hoće li zamolnicu uopšte poslati Državnom tužilaštvu ili neće.

"Nezavisno od toga koliko je kasno stigao materijal, navodi o žrtvama se nipošto ne mogu ignorisati", piše portal.

Pozivajući se na zamolnicu, NET je objavio detalje o zločinu koji se dogodio tokom akcije Bljesak, za koje se terete hrvatski generali, a koje je evidentirao Centar javne bezbjednosti Banjaluka i zatražio njihovo procesuiranje još 2006. i 2007.

U zamolnici se citiraju odredbe Ženevske konvencije o zaštiti građanskih lica za vrijeme rata iz 1949. godine i odredbe Dopunskog protokola iz Ženevske konvencije od 12. avgusta 1949. godine o zaštiti žrtava međunarodnih oružanih sukoba, na osnovu koji se traži procesuranje 14 hrvatskih komandanata iz akcije Bljesak.

Potom, piše portal, u zamolnici slijedi sažetak u kojem su navedeni konkretni datumi i imena žrtava.

„Dana 01.02. i 06.05. 1995. godine u okviru akcije Bljesak učestvovali su u granatiranju šireg područja teritorije Gradiška kojom prilikom su ubijeni: Tadić Marija, rođena 15.09.1940., Perić Ljubica, rođena 06.05.1921. godine, Ratković Danijel, rođen 01.11.1977. godine, Aćimović Vidosav, rođen 16.07.1943. godine, Gojić Nemanja, rođen 08.12.1984. godine, Račić Nikolina, rođena 09.04.1978. godine, Kutić Mladen, rođen 1912. godine i Kutić Darinka, rođena 1918. godine, te ranjeni: Tadić Biljana, Desančić Nada, rođena 15.06.1943. godine. Kovačević Mile, rođen 11.03.1946. godine, Gojić Gordana, Popović Bogdan, rođen 26.10.1960. godine, Hoskić Sava i Galić Mira."

Navodi se i da su navedeni komandanti „dana 02.05.1995. godine u okviru akcije Bljesak učestvovali u neselektivnom granatiranju civilnih objekata na području Kozarske Dubice kojom prilikom je smrtno stradao civil Vlaisavljević Lazar, dana 06.05. 1995. godine od artiljerijskog djelovanja sa područja RH stradao civil Mršić Miloš."

A sve to, dodaje se, podvodi se i pod krivično djelo „ratni zločin protiv civilnog stanovništva" Krivičnog zakona BiH.

NET konstatuje činjenicu da je u zamolnici i pratećoj dokumentaciji stigao materijal kojim se nastoji dokazati da je zbog granatiranja HV-a u vrijeme akcije Bljesak poginulo 10 civila, osoba pod imenom i prezimenom, a sudeći po datumima rođenja, bilo je i staraca i jedno dijete. Takođe, tu su podaci i o sedam ranjenih osoba.

Prema interpretaciji uredništva BiH portala Istraga, prenosi NET, radi se zapravo o manevru tužiteljke Gordane Tadić, koja je izabrana uz podršku HDZ-a, kojim se Tužilaštva pod njenim rukovodstvom odriče prava za progon i prepušta ga hrvatskom DORH-u, koji će ga, ako uopšte dospije do njega, takođe odbiti.

Inače, zamolnica sadrži imena komandanata, odnosno „prijavljenih osoba": Miljevac Pavao, Mareković Marijan, Markač Mladen, Džanko Luka, Agotić Imra, Romić Renato, Basarac Ivan, Stipetić Petar, Vrbanac Vinko, Domazet-Lošo Davor, Verkaz Željko, Rudolf Lokner, Gavrić Vlado, kao i, kako se navodi, „izvjesni Gašljević, komandant topništva pri izvođenju akcije Bljesak.
 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana