UN: Hrvatska da objezbedi ćirilicu

Tanjug
UN: Hrvatska da objezbedi ćirilicu

Zagreb - Komitet UN za ljudska prava pozvao je Hrvatsku da obezbjedi nacionalnim manjinama pravo da koriste svoj jezik i pismo, naročito ćirilicu u Vukovaru.

U izvještaju Komiteta UN o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj objavljenom na sajtu odbora, izražava se zabrinutost zbog činjenice da pripadnici nacionalnih manjina imaju probleme prilikom upotrebe maternjeg jezika, naročito ćiriličnog pisma i Hrvatska se poziva da preduzme mjere u cilju promovisanja međunacionalne tolerancije.

"Hrvatska bi trebalo da obezbjedi punu primjenu prava na korišćenje manjinskih jezika i pisama u skladu sa svojim zakonskim i ustavnim okvirima, sa posebnim naglaskom na upotrebu ćirilčnog pisma u Vukovaru i dotičnim opštinama", kaže se u izvještaju.

Hrvatska država bi, kako se kaže, trebalo da preduzme dodatne mjere za promovisanje međunacionalne tolerancije u svom raznolikom društvu

U izvještaju se takođe izražava zabrinutost zbog represivnog postupanja organa prema pripadnicima nacionalnih manjina u Hrvatskoj, naročito Romima.

Država bi, kako se ističe, trebalo da intenzivira napore na suzbijanju takvih napada, naročito prema Romima i Srbima i to organizovanjem specijalnih treninga kojima bi se kod represivnih organa promovisalo poštovanje ljudskih prava i tolerancije prema različitostima.

Komitet UN navodi i da je zabrinut zbog "etničkog profilisanja" od strane policije, naročito kada su u pitanju Romi.

Kada je riječ o procesuiranju ratnih zločina, UN pozdravljaju dosad učinjeno na tom polju, ali ističu žaljenje zbog sporosti istrage takvih slučajeva.

Takođe se ističe zabrinutost zbog kriterijuma po kojima se procesuiraju ratni zločini i dodaje da su slučajevi "disproporcionalno fokusirani na srpsku manjinu".

Komitet izražava zabrinutost i zbog problema koje imaju porodice žrtava ratnih zločina u nastojanju da dobiju adekvatnu odštetu za to.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana