Srpske institucije pokrenula kampanju za popis na e-srbin.hr

Tanjug
Srpske institucije pokrenula kampanju za popis na e-srbin.hr

ZAGREB - Srpske institucije u Hrvatskoj pokrenule su na internet stranici e-srbin.hr kampanju za predstojeći popis stanovništva na kojoj se nalaze sve informacije o važnosti izjašnjavanja kao i uputstva za samostalno popisivanje stanovništva putem sistema e-Građani.

Samopopisivanje stanovništva putem interneta u Hrvatskoj počinje 13. i trajaće do 26. septembra

Organizacije Srpski demokratski forum, Srpsko kulturno društvo “Prosvjeta”, Srpsko narodno vijeće i Zajedničko vijeće opština formirale su koordinacioni odbor sa svrhom lakšeg i efikasnijeg sprovođenja popisa u srpskoj zajednici.

Na novootvorenoj stranici e-srbin.hr nalaze se odgovori na sva ključna pitanja vezana uz popis za pripadnikesrpske nacionalne manjine. Objašnjeno je koja prava srpske zajednice u Hrvatskoj proizlaze iz službenog brojnog stanja, na koje se sve načine sprovodi popis stanovništva ove godine, šta je sistem e-Građani, koje se sve usluge mogu ostvariti preko njega i zašto je važan za popis stanovništva.

Takođe, tusu i uputstva za digitalno samopopisivanje i komunikaciju s članovima zajednice oko popisa i druge korisne informacije u sprovođenju aktivnosti vezanih uz popis.

Sve ove informacije mogu se naći na pomenutoj stranici, piše portal hrvatskog nedjeljnika Novosti.

Od rezultata popisa, ukazuje se, zavisiće i mnoga prava koja ostvaruje srpska zajednica prema Ustavu i zakonima Hrvatske.

Zato je, ističe, od vitalnog interesa zajednice da rezultati popisa što vjernije odražavaju stvarno brojno stanje Srba u Hrvatskoj, navodi se, između ostalog, na stranici www.e-srbin.hr .

Inače, u Hrvatskoj će ove godine po prvi put moći da se izvede samostalno popisivanje stanovništva putem sistema e-Građani, a popisuju se osobe sa stalnim boravištem. Uobičajeno boravište imaju osobe koje su živjele na određenom mjestu kontinuirano najmanje 12 mjeseci prije referentnog datuma popisa (31. augusta); osobe koje su došle u uobičajeno boravište u periodu od 12 mjeseci prije referentnog datuma s namjerom da ostanu tamo najmanje godinu dana.

A, kada se se navedene okolnosti ne mogu ustanoviti, “uobičajeno boravište” znači mjesto zakonskog ili registrovanog boravišta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana