SPC neće učestvovati u stvaranju partijske “crkve” u Crnoj Gori

Srna
SPC neće učestvovati u stvaranju partijske “crkve” u Crnoj Gori

PODGORICA - Episkopski savjet Srpske pravoslavne crkve /SPC/ u Crnoj Gori saopštio je danas da SPC neće učestvovati “u ostvarenju političkog programa vladajuće partije i stvaranja partijske žcrkvež u Crnoj Gori”.

Episkopski savjet u saopštenju je podsjetio da je predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković odlučio da javno govori o sastanku koji su prije nekoliko dana održali on, predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i Njegovo preosveštenstvo episkop budimljansko-nikšićki Joanikije.

U saopštenju se navodi da je zakazivanje sastanka imalo svoju istoriju u kojoj se ne može jednostavno reći da je održan “na poziv mitropolita Amfilohija sa episkopom Joanikijem”.

“Ne možemo se saglasiti sa navodima premijera o žtrajnoj opredjeljenostiž vlasti da vode dijalog i traže zajednička i najbolja rješenja”, istakli su iz Episkopskog savjeta.

Episkopski savjet SPC u Crnoj Gori naglašava da ono što se iz razgovora jedino iskreno moglo zaključiti, “to je ponuda režima, nekoliko puta i javno izrečena, da SPC u Crnoj Gori bude ždio rješenjaž na način što bi, valjda, trebalo da učestvuje u ostvarenju političkog programa vladajuće partije i stvaranja partijske žcrkvež u Crnoj Gori”.

“Za takav bezumni prijedlog, naravno, nikad neće imati sagovornika u SPC, kao ni u bilo kojoj istinskoj vjerskoj zajednici u svijetu. Upravo su takve ponude, a ne litije, koje su samo reakcija na nepravdu, one koje drastično smanjuju mogućnost uspješnog dijaloga i stvaraju žnerazumijevanje i konfrontacijež u društvu”, dodaje se u saopštenju.

Iz Epiksopskog savjeta ističu da je zaista neshvatljivo optužiti SPC u Crnoj Gori za “odbijanje dijaloga, a samim tim i mogućnosti da se pronađe održivo rješenje”, poslije višegodišnjih napora da uspostave institucionalni dijalog sa vlastima, “ne tražeći ništa drugo sem obezbjeđenja elementarnih ljudskih i vjerskih prava, koja su ugovorima potvrđena drugim tradicionalnim vjerskim zajednicama u Crnoj Gori”.

“Što se tiče žvelikodušnež ponude predsjednika Đukanovića i premijera Markovića o obustavi primjene zakona do odluke Ustavnog suda i Evropskog suda za ljudska prava, ona je neustavna, a time i zlonamjerna, i to iz više razloga”, navodi se u saopštenju.

Episkopski savjet ukazuje da ta ponuda nije ništa novo, da je o njoj u javnosti već bilo riječi, kao i da ona “predstavlja pokušaj državnih vlasti da skinu odgovornost sa sebe zbog donošenja neustavnog i diskriminatornog zakona”.

U saopštenju se ističe da Vlada nema mogućnost da obustavlja primjenu nijednog zakona i nema institucionalne mehanizme kojima bi mogla da garantuje da se zakon neće primjenjivati, jer je on u ovom trenutku sastavni dio pravnog poretka Crne Gore.

“Ustavni sud ima ovlašćenja po kojima je dosad mogao da pokrene ocjenu ustavnosti ovog nesrećnog Zakona. To je isto mogla da uradi Vlada, kao i poslanici vladajuće većine u Skupštini. Takođe, taj sud nema rok u kojem bi trebalo da odluči o ustavnosti zakona”,. Za ovako važno pitanje nije nevažna činjenica da Ustavni sud trenutno nema predsjednika”, navodi se u reagovanju.

Iz Episkopskog savjeta ukazuju da je možda najvažnije to da u nadležnosti Evropskog suda za ljudska prava nije ocjena ustavnosti i zakonitosti zakona i drugih propisa, već pojedinačnih akata, koji bi bili doneseni prilikom primjene zakona.

“Ovim je opet odbijen zahtjev naše Crkve da se dijalog vodi o promjeni zakona, čime je vlast pokazala da je suštinski ne interesuje argumentacija Crkve niti stručne i šire javnosti o neustavnosti i diskriminatornom karakteru određenih normi ovoga zakona”, dodaje se u saopštenju.

Iz Episkopskog savjeta SPC u Crnoj Gori ističu da naročito nakon Markovićeve izjave ni ovaj razgovor, niti ponude o obustavi primjene zakona, ne mogu shvatiti kao put do otvorenog i konstruktivnog dijaloga već isključivo kao politikansku zloupotrebu jedne ozbiljne teme pred najavljene izbore.

U saopštenju se naglašava da tome govori u prilog i odnos vladajuće partije i njenih političkih partnera prema crkvenoj imovini, “koja se ovih dana ogleda u prodaji manastirske vodenice u Pljevljima, berzanskom prometovanju pravoslavnih hramova na Svetom Stefanu, rušenju, od mještana građenog, manastirskog konaka na Briskoj Gori kod Ulcinja… na mjestu gdje se nalazio drevni manastir”.

Iz Episkopskog savjeta upitali su “zar se duhovni vapaj tamošnjeg malobrojnog pravoslavnog naroda, koji monahinjama gradi kuću, morao ugušiti do zuba naoružanim protivterorističkim jedinicama”.

“Što se tiče molitvenih litija i njihovog nastavka, koje je, podsjećamo, predsjednik Đukanović, valjda u duhu ublažavanja žnerazumijevanja i konfrontacijež, koje nam spočitava premijer, proglasio žludačkim pokretom” – predstavljale su i predstavljaju jedinstveni mirni protest takve vrste u svijetu protiv antiustavnog i diskriminatornog zakona”, navodi se u saopštenju.

Mitropolit Amfilohije i episkop Joanikije ukazuju da je takvo pravo zagarantovano svim demokratskim ustavima svijeta.

“Ako je Crna Gora zaista ždemokratsko društvo evropskih i evroatlantskih vrijednostiž kako to da, za razliku od uličnog nasilja koja se događaju širom svijeta, mirne litije mogu da budu problematične u takvom društvu, po bilo kojoj osnovi, kamoli da se karakterišu kao žprijetnje i ucjenež, kako je to učinio premijer Marković?”, upitali su iz Episkopskog savjeta.

U saopštenju se dodaje da se naredbama o ograničavanju javnih okupljanja na dvije stotina lica, po mišljenju uglednih pravnika, krši Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti jer se podzakonskim aktima prozvoljno mijenjaju zakonske norme, a saglasno Ustavu, samo se uvođenjem vanrednog stanja može obezbijediti da ovakvi podzakonski akti mogu imati silu zakona.

Episkopski savjet smatra da su ove naredbe u Crnoj Gori naročito usmjerene na ograničavanje vjerskih prava pravoslavnih vjernika.

“U tom pogledu se snažno ne slažemo sa predsjednikom Vlade da se u Crnoj Gori zakoni sprovode žu duhu jednake primjenež za sve, a o toj diskriminaciji smo mnogo puta govorili”, ističe se u saopštenju.

Episkopski savjet navodi da ostaje otvoren da se dijalog i razgovori nastave, pa i sljedeće sedmice, ako u Vladi ima volje i snage da iskreno i efikasno pristupi ovim razgovorima.

“Vlast ne može da očekuje da će nasilje otimanja usmjereno samo prema pravoslavnim hramovima i svetinja, koje je jasno sadržano u neustavnom i diskriminatornom Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, da bude mirno prihvaćeno od strane naroda, koji se oslobodio straha nakon višedecenijske represije pod komunističkim režimom i njegovim nasljednicama i jasno poručuje svima i u Crnoj Gori i u svijetu: Ne damo svetinje”, zaključuje Episkopski savjet SPC u Crnoj Gori.

Predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković rekao je da je Njegovom visokopreosveštenstvu mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju ponuđena obustava primjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti do izjašnjenja Ustavnog suda i Evropskog suda za ljudska prava, kao i nastavak dijaloga, ali da je on pozvao na nastavak litija, a SPC “nastavila kršenje zakona”, uključujući i nelegalnu gradnju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana