Skandalozno: “Oluja” kao društvena igra

Agencije
Skandalozno: “Oluja” kao društvena igra

Hrvatska firma TWB iz Gradeca, pored već poznatih društvenih igara poput “Ne ljuti se čovječe” ili “Riziko”, već četiri godine pravi i prodaje igru pod nazivom “Oluja 1995”. Igra koja je u Hrvatskoj stekla brojne poklonike za cilj ima osvajanje Kninske krajine.

Na velikoj tabli društvene igre “Oluja 1995.” iscrtana je teritorija Kninske krajine, sa naznačenim gradovima, teritorijama i neprijateljskim snagama. Strategija je slična onoj koja se primenjuje u društvenoj igri “Riziko”.

Četvoro igrača pokušava da osvoje Krajinu, a svoj pohod počinju od Vukovara koji je označen kao startna pozicija. Grad Knin obilježen je kao cilj. Ako igrač stane na protivničko polje, izbacuje se iz igre. Na mjestim gdje je prolazila hrvatska vojska nacrtani su tenkovi, neprijateljski vojnici, ali i hrvatski vojnici koji su prikazani kao veći, jači i opasniji od neprijateljskih.

Autor igre Josip Brnić je svoj patent objasnio kao želju da djecu u Hrvatskoj podsjeti na Domovinski rat. Slično obrazloženje dato je i na sajtu firme TWB, gdje se, između ostalog, navodi da je ideja da preko društvenih i obrazovnih igara koje obrađuju teme o Hrvatskoj, oni koji ih igraju nešto i nauče.  

Igra “Oluja 1995” navedena je kao primjer nečega čime bi trebalo da se “ponose i nikada ne zaborave”. Osim “Oluje”, TWB nudi još nekoliko igara sa hrvatskom tematikom, poput “Lijepom našom”, “Upoznaj Zagreb” ili “Jadranskom obalom”.

 Balkanski konflikt u video igrici

Devedesetih godina na tržištu Srbije pojavila se kompjuterska igrica pod nazivom “Balkan konflikt”. U njoj su igrači mogli da biraju šta će da budu Hrvati, Slovenci, Srbi ili Bošnjaci. Prvi zadatak je bio pobjeda na izborima, nakon čega se išlo u osvajanje i ratovanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana