SAD ucijenile Prištinu zbog suda za ratne zločine

Tanjug
SAD ucijenile Prištinu zbog suda za ratne zločine

Frankfurt - Prištini otkucava sat kada će morati da se složi sa osnivanjem suda za ratne zločine, a SAD su ucijenile prištinske vlasti koje nemaju kud, tvrde frankfurtske "Vesti".

"Od sastanka kosovskog rukovodstva sa Džonatanom Murom, direktorom kancelarije za jugoistočnu Evropu u američkom Stejt departmentu, koji je na momente prilično izašao iz diplomatskog okvira, vladi Hašima Tačija je jasno da nema kud. Mur je donio poruku - opciju nemate, ili sud pod okriljem EU ili zauvijek zaboravite na naše prijateljstvo", pišu "Vesti".

Pozivajući se na diplomatske krugove u Prištini, dnevnik navodi da SAD intenizvno lobiraju za ovakvu vrstu suda, jer je procjena Stejt departmenta da bi (u slučaju da kosovski parlament ne donese odluku o osnivanju suda) odlučivanje bilo preseljeno u Ujedinjene nacije, nezaobilazno dovelo do tenzija sa Rusijom i nanijelo štetu spoljnoj politici SAD.

"Amerikanci, koji već imaju problem sa Rusijom koja insistira na ingerencijama stalnog Međunarodnog krivičnog suda (čiji statut SAD nisu ratifikovale i zalažu se za ad hoc tribunale) i koja je stopirala usvajanje plana Martija Ahtisarija u UN (po kome je Kosovo steklo punu nezavisnost), plaše se da bi sada bili preglasani i izgubili kontrolu nad tim procesom.

Drugi razlog zbog kojeg je kancelarija Džonatana Mura pod velikim pritiskom da ubjedi Prištinu jeste bojazan šta bi usljed svih tih procesa moglo da izađe na vidjelo", navode "Vesti".

Nema sumnje da postoji bojazan da bi u istrazi i na suđenjima moglo da bude riječi o stvarima koje su za sada bile samo na nivou pretpostavke, bez konkretnih dokaza, a jedan od njih je recimo, veza agenata CIA i OVK, da li su bili, u kom periodu i u kakvom kontaktu, dodaje dnevnik.

Svakodnevnom lobiranju američke ambasadorke u Prištini pridružili su se i drugi ambasadori, pa je tako britanski pitao na jednom sastanku - da li hoćete da o sudu odlučuju Rusi?, dok je njemački upozorio da će Kosovo, ako odbije osnivanje tribunala za ratne zločine, biti optuženo za ometanje pravde.

Članovi predsjedništva Demokratske partije Kosova (PDK) svakodnevno razgovaraju o temi osnivanja suda, takođe riječnikom koji nije diplomatski i upravo zbog intenzivnog lobiranja i pitanja šta će SAD ponuditi da "tvrdo krilo" PDK popusti, potpuno drugačiji kontekst dobila je vijest da je nekoliko Euleksovih sudija i tužilaca angažovanih na slučajevima ratnih zločina pod istragom zbog sumnji da su uzeli mito od lokalnih advokata.

Za mnoge (čak i neke zaposlene u Euleksu) nema logike da se među optuženima nađe i najomraženiji tužilac među pripadnicima OVK Mauricio Salustro, koji je vodio slučajeve Klečka i protiv ozloglašene Dreničke grupe (gdje se sudilo Fatmiru Ljimaju, Sulejmanu Seljimiju, Samiju Ljuštakuu). Članovi OVK su mu ispjevali pjesmu prijetnje. Zbog opasnosti po bezbjednost, on je jedini sudija Euleksa koji je imao danonoćno obezbjeđenje, navodi list.

Angažman Salustra na Kosovu je završen prošle godine i od tada radi u Beogradu na projektu Evropske unije, ukazuju "Vesti".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana