S Kosova odlaze u rat u Siriju

Tanjug
S Kosova odlaze u rat u Siriju

Priština - Ambasadorka SAD u Prištini Trejsi En Džejkobson pozvala je sve institucije da reaguju na problem odlaska građana Kosova u rat u Siriju.

Kako je dodala, oni se tamo pridružuju radikalnim grupama i razvijaju takvu vrstu ideologije.

U intervjuu Radiju Slobodna Evropa, Džejkobson je govorila i o jeziku mržnje koji neki imami koriste u džamijama, za šta, kako kaže, nema prostora u demokratiji i oko čega svi građani Kosova treba da podignu glas.

Konstatujući da je rat u Siriji užasna stvar i da traje već dugo, Džejkobson je ocijenila da je to nešto što treba da brine sve.

"Ali, ovde na Kosovu smo zabrinuti i zbog odlaska mladih u taj rat, koji se pridružuju radikalnim grupama, razvijajući takvu vrstu ideologije. I šta se potom dešava? Vidjeli smo napad na tri pripadnika žandarmerije u Turskoj, koje je ubio jedan ratnik u povratku", istakla je američka ambasadorka.

Ona je podsjetila i na samoubilački bombaški napad u Iraku, koji je izveo građanin Kosova koji je bio u Siriji, i ocijenila da je to veoma zabrinjavajuće i da svi treba da na to reaguju, kao međunaroda zajednica zajedno sa Kosovom, "jer je jasno da to nije samo problem Kosova, već cijelog sveta".

Na pitanje da li bi to trebalo da znači da se ti kosovski građani vraćaju kao teroristi, ambasadorka je odgovorila:

"Mislim da smo vidjeli dve osobe koje su navodno pocinile teroristicka djela. To je jasan znak. Tako je i u ostalim zemljama Evrope".

Prema njenim riječima, na taj problem se može reagovati na različite načine, a jedan od njih je sprovođenje zakona, gdje je predloženi zakon Kosova o učešću u ratu u Siriji, kako je ocijenila, dobar prvi korak.

"Treba raditi i na razmjeni informacija o tome ko su ti ljudi, gdje se nalaze i šta su njihovi ciljevi", kazala je američka ambasadorka u Prištini, dodavši da je potreban i širi razgovor u društvu.

Riječ je, objasnila je ona, o pitanjima ekonomskog, demokratskog, društvenog i obrazovanog razvoja.

"Mislim da svi trebamo da radimo zajedno kako bi se formirali uslovi na Kosovu koji sadrže manje mogućnosti privlačenja bilo kakvom obliku radikalizma, bilo da se radi o islamskom ili bilo kakvom drugom radikalizmu koji postoji", rekla je Džejkobson.

Primjetivši da su na Kosovu veoma ponosni na činjenicu da imaju tolerantan oblik islamske vere koji poštuje raznovrsnost, gdje ljudi žive zajedno i gdje niko nikom ne može da nametne svoje stavove, ona je rekla da je razgovarala sa mnogim građanima koji su zabrinuti zbog porasta islamskog ekstremizma.

"To je ono što čujem od kosovskog naroda. To govore i u Vladi Kosova već godinama, i, naravno, to treba da podržimo", istakla je ambasadorka.

Upitana šta misli o Islamskoj zajednici (IZ) na Kosovu i njenom radu, Džejkobson je rekla da nije njen posao, kao američke ambasadorke, da sudi o bilo kojoj instituciji, uključujući i IZ, ali da je čula neke govore nekih imama, "koji su prilično zabrinjavajući, a tome nema mesta u demokratiji 21. vijeka".

"Mislim da oko ovog pitanja treba da podignu glas svi na Kosovu. Nije toliko važno šta američka ambasadorka misli, važno je kakvo društvo žele, koju vrstu vjere žele da imaju i kakve odnose između vjere i sekularne države žele", poručila je Džejkobson.

Na pitanje da li misli da Kosovo ima dovoljno kapaciteta za borbu protiv terorizma, ona je ocijenila da se ti kapaciteti poboljšavaju iz dana u dan.

"Mislim da ne postoji ni jedna zemlja na svijetu koja ima sama svoje kapacitete za borbu protiv međunarodnog terorizma. To je oblast za koju sve države trebaju da razviju svoje unutrašnje kapacitete, ali i veze sa svojim regionalnim i međunarodnim partnerima, zato što je to pitanje globalnih napora", zaključila je ambasadorka SAD u Prištini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana