Ratni zločinac Glavaš napustio Sabor

Tanjug
Ratni zločinac Glavaš napustio Sabor

Zagreb - Saborski zastupnik HDSSB i osuđenik za ratne zločine Branimir Glavas napustio je Sabor, a na mjestu zastupnika zamijeniće ga Josip Salapić.

Kako je saopšteno iz te stranke, Glavaševo povlačenje važi od danas, ali se ne navode razlozi za takvu odluku.


Glavaš je do rata bio politički marginalac, radio je kao sekretar u srednjoj školi u Osijeku, a 90-tih je, kao jedan od osnivača Hrvatske demokratske zajednice u Slavoniji i Baranji, njegova je zvijezda naglo bljesnula, rekao je svojevremeno o njemu hrvatski novinar Drago Hedl, koji je udugom poslijeratnom periodu bio konstantno izložen prijetnjama smrću zbog istraživanja i pisanja o ratnim zločinima u Osijeku koji se povezuju s Glavašem.

Glavaš je organizovao i vodio odbranu Osijeka, a u toj obrani dogodili su se i mnogi zločini, koji ne služe na čast Domovinskom ratu i zbog kojih je on kasnije osuđen na osam godina zatvora.

„Riječ je doista o strašnim zločinima. Prvi slučaj koji je dobio medijski naziv ''slučaj garaža'', jer se dogodio u garažama nadomak Glavaševa Sekretarijata, doista je bio stravičan jer su dvojica srpskih civila koji su ondje bili zatočeni mučena i ispitivana, a na kraju bili i prisiljivani da piju sumpornu kiselinu. Jednako je stravičan i drugi zločin koji je u medijima dobio naziv ''slučaj selotejp'' zbog istovijetnog ubistva 10 civila, koji su, prije likvidacije, bili mučeni u Dubrovačkoj ulici u Osijeku u podrumu te zgrade, a nakon toga zavezanih ruku i usta oblijepljenih ljepljivom trakom, odvedeni na obalu rijeke Drave i likvidirani metkom u potiljak, i njihova tijela su, kasnije, tako zavezana i oblijepljena, isplivala na površinu rijeke," ispričao je Hedl svojevremeno za Radio Slobodnu Evropu.

Nakon rata Glavaš je obavljao visoke dužnosti u Hrvatskoj demokratskoj zajednici i Osijeku, bio je i župan Osječko baranjski, HDZ-ov saborski zastupnik s najviše mandata sve dok se 2005. nije politički razišao s bivšim premijerom Ivom Sanaderomi izbačen iz HDZ, te osnovao svoju regionalnu stranku (HDSSB) kojom je upravljao i kada je bio u bijekstvu zbog presude za ratni zločin.

Hedl za Glavaša kaže da je bio jedna od rijetkih osoba koja je kod prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana mogla da uđe bez ikakvih specijalnih najava, otvarajući, kako se ono kaže, vrata "nogom".

Na ponovljenom suđenju 2009, zbog zločina nad srpskim civilma u Osijeku 91-e, Glavaš je nepravosnažno osuđen na 10 godina zatvora, ali, zahvaljujući dvojnom državljanstvu, ravno iz saborskih klupa, pobjegao je u Bosnu i Hercegovinu gdje je i dočekao pravosnažnu presudu Vrhovnog suda Hrvatske i nešto smanjenu kaznu od osam godina zatvora.

Zatvorsku kaznu je služio u Mostaru, a pušten je krajem januara 2015, pošto je Ustavni sud Hrvatske ukinuo presudu kojom ga je Vrhovni sud pravosnažno osudio na osam godina zatvora zbog ratnih zločina nad Srbima i naložio ponavljanje postupka.

Ustavni sud je, naime, zaključio da je Glavaševa žalba na presudu za ratne zločine djelomično osnovana i naložio Vrhovnom sudu da preispita da li su u postupku protiv Glavaša povređene odredbe Konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

Izvršenje kazne zatvora prema osuđeniku Branimiru Glavašu, izrečene pravomoćnom presudom ovoga Suda, je prekinuto do dostavljanja nove pravosnažne presude.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana