Protiv ćirilice preko 20.000 ljudi

Tanjug
Protiv ćirilice preko 20.000 ljudi

Zagreb - Skup protiv uvođenja ćirilice u Vukovaru na zagrebačkom Trgu bana Jelačića završen je oko 14 časova, bez incidenata. Okupilo između oko 20.000 i 25.000 građana.

Zagrebačka policija je saopštila da su dvije osobe privedene zbog paljenja baklji, a jedna zbog neposjedovanja lične karta, ali da nije bilo potrebe za drugim intevencijama. Organizatori skupa iz Štaba za odbranu hrvatskog Vukovara, koji okuplja uglavnom udruženja ratnih veterana, tvrde da je se okupilo više od 40.000 građana.

Skup je održan pod sloganom "Ne ćirilici u Hrvatskoj".

Predstavnici Štaba zatražili su od vlade da Vukovar hitno proglasi gradom posebnog pijeteta u kojem nikada ne treba da bude uveden srpski jezik i pismo.

"Protivimo se nasilnom uvođenju ćirlice u naš prelepi Vukovar", poručio je sa govornice predsjednik Štaba Tomislav Josić, koji je prekidan skandiranjem "Vukovar, Vukovar".  

On je poručio da predstavnici vlasti neće biti dobrodošli u Vukovar na dan obilježavanja žrtve Vukovara ukoliko taj grad ne bude proglašen mjestom posebnog pojeteta i izuzet od uvođenja dvojezičnosti.

Josić je takođe poručio da više neće organizovati proteste, poput februarskog u Vukovaru i današnjeg u Zagrebu, ali da će pozvati veterane na skidanje dvojezičnih ploča ukoliko vlast ostane pri stavu da će ih postaviti. On je više puta pozvao na miran i dostojanstven skup.

Uz skandiranje 'Vukovar, Vukovar' okupljeni su uzvikivali i 'Bando crvena', i zviždali na pominjanje imena predstavnika vlasti, kao i poslanika u Saboru Milorada Pupovca iz Samostalne demokratske srpske strane.

Nije, međutim, bilo masovnijih i značajnijh nacionalistačkih povika, jedino poneki pojedinački uzvik "Za dom".

Oraganizatori protesta su takođe tražili reviziju popisa stanovništva, jer ne vjeruju da u Vukovaru živi više od trećine stanovnika srpske nacionalnosti kako je to pokazalo posljednji popis.

Prema zakonu, manjinski jezik i pismo mogu biti uvedeni u zvaničnu upotrebu ukoliko u nekoj lokalnoj zajednici živi više od 33 odsto pripadnika neke nacionalne manjine.

Na Trgu je bila postavljena velika bina, na kojoj su se nalazili transparenti sa natpisima "Hrvatski Vukovar za Hrvatsku, 'ne' ćirilici u Hrvatskoj".

Neki učesnici su nosili fotografije generala Ante Gotovine, a na štandovima na glavnom gradskom trgu prodavane su majce s njegovim likom, kao i sa natpisima "Ne ćirlici u Vukovaru".

Iz Vukovarsko-srijemske županije je došao poseban voz sa učesnicima skupa, a iz gradova širom Hrvatske organizovan je prevoz autobusom za one koji su željeli da prisustvuju skupu.

Okupljeni su nosili hrvatske zastave i zastave svojih ratnih jedinica, a mnogi su bili obučeni u ratne uniforme.

U sklopu programa nastupao je i kontroverzni hrvatski pjevač Marko Perković Tompson čiji je izlazak na binu dočekan ovacijama i bakljama.

Na skupu su puštani tonski zapisi posljednjeg izvještaja o granatiranju Vukovara 1991. ratnog reportera Siniše Glavaševića koji je ubijen i kasnije ekshumiran iz masovne grobnice na Ovčari.

Hrvatski portali prenijeli su saopštenje Građanske inicijative koja je kritikovala proteste protiv ćirlice i ocijenila da organizacija takvih protesta "vraća u mračni dan 25. aprila 1941. kada je Ante Pavelić, poglavnik tzv. Nezavisne Države Hrvatske potpisao Zakonsku odredbu o zabrani ćirilice".

Uprkos protivljenju nekih veteranskih udruženja i desnih stranaka i udruženja, iz Vlade su više puta poručili da će država poštovati Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina koji omogućava primenu dvojezičnosti u Vukovaru s obzirom da prema posljednjem popisu u tom gradu živi više od trećine građana srpske nacionalnosti. Premijer

Zoran Milanović najavio je da će dvojezični natpisi biti postavljeni poslije lokalnih izbora u maju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana